1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Türkiye’nin ilk Bilgisayarı

Türkiye’nin ilk Bilgisayarı

Türkiye’nin ilk bilgisayarı ne zaman, niçin ve nasıl alındı? Hiç düşündünüz mü? Bu yazıda hikayesini anlatacağız.

IBM 650 2

Öncelikle bu büyük günde Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. yıl dönümü kutlu olsun. Bu yazımızda sizler için Türkiye’nin bilgisayar ile ilk tanışma hikayesinden bahsedeceğiz. Bildiğiniz üzere bilgisayarlar, insanların hayatını kolaylaştırmak için tasarlanan cihazlar idi. Uzun süren matematiksel işlemleri kısa sürede halleden bilgisayarlar, iş hayatında büyük kolaylıklar sağladı.

Türkiye’nin İlk Bilgisayarı: IBM 650

Türkiye, ilk bilgisayarına 1960 yılında sahip oldu. Hikayeyi anlatmak için sizi o zamanlara götüreceğim. Takvim 1960’ı gösteriyordu. Karayolları Genel Müdürlüğü, o zamanlar yol yapmak için aylarca hesap yapmak zorunda kalabiliyordu. Karayollarına büyük önem veren Türkiye, Karayolları Genel Müdürlüğü için IBM firmasından IBM 650 bilgisayarını satın aldı. Bilgisayar alındıktan sonra ABD’den gelen bazı uzmanlar, Türkiye’deki mühendislere eğitim vererek mühendislerin IBM 650 ile profesyonelleşmesini ve hesaplama yapabilmesini sağladı. Bu bilgisayar alındıktan sonra günler ve aylar süren matematiksel hesaplamalar 1 saat içinde çözülmeye başladı. Bu sayede Türkiye, ilk bilgisayar ile tanışmış oldu. Bu bilgisayar ile beraber ilk hesaplamaları yapılan yol 63 km uzunluğunda olan Polatlı – Sivrihisar yolu oldu.

IBM 650 Teknik Özellikleri

  • 1. nesil, lambalı sistem içerir.
  • 2000 sözcüklük tambur bellek bulunmaktadır.
  • Dakikada 78.000 toplama ve çıkarma işlemi, 5.000 çarpma işlemi, 138.000 mantıksal karar verme işlemi yapabilmektedir.
  • Delikli kartlar ile bilgi girişi yapılmaktadır.
  • Dakikada 200 kart okuma ve 100 kart yazma hızındadır.
  • Assembler ve Fortran’ın özel programlama dilleri kullanılmıştır.

Bir önceki makalemiz olan Huawei, Dizüstü Bilgisayarda Linux'u Tercih Etti başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap