Türkiye’nin Kaç Denizaltısı Var?

Dünya’nın en büyük ordularından birine sahip olan Türkiye’nin kaç denizaltısı var?

Sitemizde daha önce Türkiye’nin Kaç Tankı Var ve Türkiye’nin Kaç Savaş Uçağı Var yazılarını yayımlamıştık. Geçtiğimiz yazılarda Türk Kara Kuvvetleri Ve Türk Hava Kuvvetlerini incelemiştik. Şimdi Türk Deniz Kuvvetlerini inceliyoruz. Türk Deniz Kuvvetlerinin kuruluş tarihi olarak 1081 kabul edilir. Çünkü 1081 yılında, Türklerin ilk donanmasını, Malazgirt Savaşı sonrasında İzmir civarında devlet kuran Çaka Bey kurmuştur. Ayrıca Çaka Bey tarihteki ilk Türk amiral olarak kabul edilir.

Türkiye’nin deniz gücünü Deniz Kuvvetleri Komutanlığı oluşturur. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı günümüzdeki durumunu 1949’da almıştır. Deniz Kuvvetlerinin görevi Türkiye’yi denizlerden gelecek tehditlere karşı korumaktır. Bu görevi yerine getirebilmek için de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde birçok çeşitte yüzer platform bulunur. Ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı hava unsurları da gemilere, helikopterler ve genel maksatlı uçaklarla destek sağlar.

Türkiye’nin kaç savaş uçağı var?

Türkiye’nin denizaltı sayısı

Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde birçok çeşit yüzer platform bulunduğunu yukarıda da belirtmiştik. Şu anda bizim inceleyeceğimiz konu sahip olunan denizaltılar üzerinde. Türkiye 12 denizaltıya sahip. Türkiye’nin sahip olduğu denizaltılar üç ayrı sınıfa ayrılıyor. Bu sınıflar Ay Sınıfı, Preveze Sınıf ve Gür Sınıfı… Bu sınıflara göre denizaltıların büyüklüğü, kabiliyetleri ve özellikleri değişiyor. Bu değişiklikler denizaltıların hangi görevlerde kullanılacağını belirliyor.

Ay Sınıfı’nın Özellikleri

Sahip olduğumuz Ay Sınıfı denizaltılar Almanya’da üretilmiş ve 1975 yılında hizmete girmiştir. 1975 yılında üretilen denizaltılar Türk Savunma Sanayii firması olan STM tarafından modernize edilmiş ve 2020’li yıllara kadar kullanım amacı güdülmektedir. Ay Sınıfının 2020 ve sonrasında görevini Reis sınıfı denizaltılara bırakması bekleniyor. Reis Sınıfı denizaltılar ilerleyen yıllarda Türkiye’de öz kaynaklar ve geliştirmelerle üretilecek.  Ay Sınıfı denizaltılarımızın isimleri TCG BATIRAY (S-349), TCG YILDIRAY (S-350), TCG DOĞANAY (S-351), TCG DOLUNAY (S-352)

Related Post

Türkiye’nin kaç savaş uçağı var?

Preveze Sınıfı’nın Özellikleri

Preveze Sınıfı’nda bulunan denizaltılar 1994 yılında hizmete girmiş ve Ay Sınıfı denizaltılar gibi Almanya’da üretilmiştir. Preveze Sınıfı’ndaki denizaltılar diğer denizaltı sınıfındaki denizaltılar gibi zaman zaman NATO tatbikatlarına katılıyor. Bu tatbikatlarda Türkiye’yi başarıyla temsil eden Preveze Sınıfı denizaltılarımızın isimleri ise TCG PREVEZE (S-353), TCG SAKARYA (S-354), TCG ANAFARTALAR (S-356), TCG 18 MART (S-355)…

Gür Sınıfı’nın Özellikleri

Türkiye’nin en gelişmiş denizaltı sınıfı olan Gür Sınıfı da Almanya’da üretilmiş ve 2004 yılında hizmete girmiştir. Yeni olmalarının verdiği avantajla Gür Sınıfı en gelişmiş sistemlere ve silahlara sahiptir. Üretimlerinin yabancı ülkelerde olmasına rağmen bütün denizaltılarda Türk üretimi ana sistemler ve silah sistemleri bulunur. Ayrıca Türkiye ilerleyen yıllarda Reis Sınıfı’nı Gölcük Tersanesi’nde inşa ederek Türk Deniz Kuvvetlerine güç katmayı planlamaktadır. Gür Sınıfı’ndaki denizaltılarımız: TCG GÜR (S-357), TCG ÇANAKKALE (S-358), TCG BURAKREİS (S-359), TCG I.İNÖNÜ (S-360)

Bu yazımızda Türkiye’nin kaç denizaltısı var sorusunu cevaplamış olduk. Bu tür daha çok yazı için bizi takip edebilirsiniz.

Hasan Burus: Teknoloskop kurucu editörü Hasan Burus, bilgisayar mühendisliği öğrencisi. 5 yıldır teknoloji haberleri yazıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.