Türkiye’nin Kaç Tankı Var?

Son günlerde bölgemizde savaş olabileceğinin konuşulmasının ardından akıllara ülkelerin sahip olduğu güçler akıllara geliyor. Bu askeri güç içinde de sahip olunan tank sayısı çok önemli. Yapılan araştırmalara göre Türkiye, Dünyanın en büyük sekizinci ordusuna sahip. Bu büyük ordunun en temel gücünü de Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı güçler oluşturuyor. Kara Kuvvetlerinin en büyük gücü ise tanklar. Türkiye, bulunduğu zaman dilimine göre her zaman en modern tanklara sahip oluyor.

Türkiye’nin Kaç Denizaltısı Var?

Tank tarihinden de bahsetmek gerekirse, ilk tank Birinci Dünya Savaşı’nda kullanıldı. Ardından İkinci Dünya Savaşı’nda başlı başına savaşın gidişatını değiştirdi. Öyle ki, iki büyük güç Nazi Almanyası ve Sovyetler Birliği birbiriyle tank üretme yarışmasına girmişti. Şu hayret verici bilgiyi de verelim: Sovyetler Birliği günde sadece 1 tank üretebiliyorken Nazi Almanyası günde 100 tank üretiyordu.

Related Post

Türkiye’nin kullandığı tank modelleri

Türkiye, Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde toplamda 3752 tanka sahip. Peki Türkiye’nin tank sayısı kaç tane? Türkiye sahip olduğu tankları iki farklı üretici ülkeden sağladı. Bu ülkeler NATO üyesi ABD ve Almanya. Türkiye’nin tanklarının 3022 adedi ABD, 730 adedi ise Almanya’da üretildi. Türkiye tank sayısında Dünya’ya kısayla iyi bir duruma sahip. Sahip olunan tanklar arasında bir karşılaştırma yapılırsa eğer, en modern tankımız Leopard 2A4 dememiz yanlış olmaz. Ayrıca her bir tank ASELSAN veya diğer Türk savunma sanayii firmaları tarafından modernizasyon geçiriyor. Bu modernizasyonlarda birlikte tankların kullanım ömrü uzuyor ve tanklara yeni kabiliyetler ekleniyor. Aşağıdaki listeden hangi tankın hangi ülkece üretildi ve kaç adet bulunduğunu inceleyebilirsiniz.

Tank Adı Sayısı Üretildiği Ülke
Leopard 2A4 339 Almanya
Leopard 1 391 Almanya
M60T 170 ABD
M60A3 TTS 619 ABD
M60A1 RISE Passive 104 ABD
M48A5T1 619 ABD
M48A5T2 758 ABD
Toplam 3072 ABD ve Almanya

Aynı zamanda Türkiye, yakın zamanda kendi ürettiği ALTAY Tankını envantere almaya hazırlanıyor. Şu anda üretim bandına girmek üzere olan ALTAY da Dünya’daki en modern tanklardan biri olarak görülüyor.

Türkiye’nin kaç savaş uçağı var?

Hasan Burus: Teknoloskop kurucu editörü Hasan Burus, bilgisayar mühendisliği öğrencisi. 5 yıldır teknoloji haberleri yazıyor.

Yorumları Görüntüle (5)

  • şu an odumuzda bulunan en modern tnklar leopard 2a4 değil m60 t sabralardır.bıraz araştırıp oyle bılgı verın.

    • Leopard 2A4'ler 2004 yılında hizmete gitmiştir. M60 Sabralar ise eski M60 tanklarının modernize edilmiş halidir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.