Türksat 5B uydusu fırlatılıyor

Türksat 5B uydusu yakın zamanda fırlatılmaya başlanacak. Şimdiden kullanıcılar uydu hakkında pek çok şeyi merak etmeye başladı.

Türksat 5A uydusu geçtiğimiz aylarda fırlatılmıştı. Daha yüksek kapasiteye sahip daha verimli bir uydu olan Türksat 5A, pek çok ayrıcalığı da kullanıcılara sunuyordu. Şimdi sırada Türksat 5B var. Ardından yerli imkanlarla geliştirilen Türksat 6A uydusu uzayda yerini almaya başlayacak. Yeni uydu hakkında pek çok özellik ön plana çıkıyor.

Amazon ev güvenliği sistemi geliştiriyor

Türksat 5B uydusu fırlatılma aşamasında

19 Aralık 2021 tarihinde uzaya fırlatılacak olan Türksat 5B ile birlikte Türkiye, Orta Doğu, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey Afrika, Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve Güney Afrika’ya yakın ülkeler bu kapsama girmeye başlayacak. Yapılan açıklamaya göre uydu ve iletişim kapasitesinde 15 kat artış yaşanacak. Bununla birlikte veri iletiminde de ciddi bir gelişme meydana gelecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre 55 Gbps ve üzerinde veri iletimi mümkün olacak. Bu da uydu internet hızının ciddi bir şekilde artacağı anlamına geliyor. Bu hizmetin müşteriler için uydu internet alanında kullanılacağı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Related Post

Bu zamana kadar fırlatılan uydular arasında en güçlü uydu olacağı açıklanan Türksat 5B, 4,5 tonluk bir fırlatma ağırlığına sahip. 15 kW güç kapasitesini bünyesinde barındıran uydu, yeni nesil elektrikli itki sistemine de ev sahipliği yapıyor. 35 yıldan daha fazla hizmet sunacağı belirtilen Türksat 5B uydusunun 42 derece doğu yörüngesinde hizmet vereceği açıklanıyor. Yarın fırlatılacak olan uydu kısa süre içerisinde yörüngeye oturacak.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.