TUSAŞ, Bir Airbus İhalesini Daha Kazandı!

Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii şirketlerinden olan TUSAŞ, bir kez daha Airbus ihalesi alarak gücüne güç kattı.

Daha önceden de Airbus ve Boeing ile çalışan ve çalışmalarına devam eden TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.) bu sefer Airbus‘un düzenlediği en son yaptığı ihaleyi de kazanarak çalışmalarına devam edecek. TUSAŞ kazandığı bu ihale çerçevesinde Dünyada en çok kullanılan seyahat uçaklarından biri olan A320‘nin Motor Kabuğu‘nun tasarım ve üretimini üstlenecek. A320 modeli en son satış verilerine göre Dünyada en çok satılan tek koridorlu yolcu uçaklarının arasında bulunuyor.

[infobox color=”#ff4d4d”]İngilizce olarak Pratt and Whitney olarak telaffuz edilen Motor Kabuğu bir uçağın en kritik noktalarından biri oluyor.[/infobox]

İlginizi Çekebilir

A320Neo‘un kullanım ömrü boyunca motor kabuğu tasarımcısı ve üreticisi konumunda olacak olan TUSAŞ, A320 için motor kabuğu tasarımı ve üretimlerini Ankara’da Kahramankazan’daki tesislerinde gerçekleştirecek. Ankara’daki tesislerinde diğer savunma sanayii araçlarını da üreten TUSAŞ en son olarak url=”https://www.teknoloskop.net/tusas-iki-yeni-helikopter-projesini-sundu/” target=”_blank” color=”#ff4d4d”]ATAK2 ve Genel Maksatlı Helikopter Projesini ilan etmişti.

Başka Airbus modellerinin de üretiminde katkılar yapan TUSAŞ, Ankara Kahramankazan’da bulunan tesislerde A350 XWB uçaklarının kanatçıklarını tasarlamış, A330‘ların dümenlerinde rol almış, A320‘lerin arka panelleri ve arka gövdelerini başarıyla üretmiş ve zamanında teslimatlar yaparak Airbus ile arasındaki bağı güçlendirmişti. Airbus ile arasını güçlendirmek isteyen TUSAŞ birçok Airbus ihalesine katılarak Dünyadaki uçak üretimi payına ortak oluyor.

Bir önceki makalemiz olan TUSAŞ, İki Yeni Helikopter Projesini Sundu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hasan Burus: Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.