1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Ücretsiz Ofis Uygulaması: Google Docs

Ücretsiz Ofis Uygulaması: Google Docs

Ücretsiz Ofis Uygulaması: Google Docs

Türkçe adıyla “Google Dokümanlar” adlı uygulama sayesinde Google hesabınızda online belgeler düzenleyebileceksiniz. 


Orijinal adıyla Google Docs, Google’ın sağladığı ücretsiz bir ofis uygulama hizmetidir. Bu uygulama ile belgelerinizi yedeklemenize gerek kalmadan Google Drive hesabınıza belgeniz anında kaydedilecek ve siz rahatlıkla işinizi halledebileceksiniz.

Google Docs uygulamaları arasında belge, sunum, tablo, form ve çizim uygulamaları da mevcuttur. İstediğiniz uygulamayı seçerek istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Form uygulaması ile insanlara anket yapıp istatistikleri gözlemleyebilirsiniz. Google’ın Form uygulaması kaliteli ve zamanla daha da gelişmiştir. İnsanlara form veya anket yönlendirerek detaylıca inceleyebilirsiniz.

Belge, sunum ve tablo uygulamasını ise bilmeyen pek yoktur sanırım. Belge ile belgeler oluşturulur, sunum ile görsel ve slayt geçişli sunumlar oluşturulur, tablo ile de matematiksel hesaplar, sayısal işlemler veya tablolar içine veriler eklemek için kullanılır. Bunun dışında eğlence amaçlı farklı çalışmalar yapanlar da vardır. Çizim uygulaması ise çizim yapmak içindir.

Özellikler

  • Belgenizi açtığınız anda her yazdığınız işlem anında kaydolur ve verileriniz güvenle saklanır.
  • Ana sayfada son dokümanlar ve şablonlar gözükür.
  • Biçimlendirme, grafik ekleme, çizim yapma, tablo ekleme, resim yerleştirme gibi birçok özelliği barındırmaktadır.
  • Eklenti desteği ile dışarıdan eklenti ekleyerek uygulamayı geliştirebilirsiniz.
  • Belgenizi istediğiniz kişilerle veya herkese açık olarak paylaşabilirsiniz.
  • Görünüm kısmı ile görünümü kişiselleştirebilir ve kendinize göre düzenleyebilirsiniz.
  • Sözlük sistemi ile hatalı sözcüklerin altı çizilir.
  • Çeşitli şablonlar arasından beğendiklerinizi seçebilirsiniz.

İnceleme

Bu uygulamayı pek kullanmıyorduk fakat Form uygulaması ile insanlara anketler ve formlar hazırlıyorduk. Onlar da cevaplıyorlardı. Form uygulamasından bahsetmek gerekirse yeterince özelliği olan uygulamada formu istediğiniz görünüme ve düzene koyabiliyorsunuz. Formda istediğiniz yerde istediğiniz elementi ekleyebiliyor, bilgi verebiliyor, soru sorabiliyor, görsel ekleyebiliyor, arka planı düzenleyebiliyor ve daha birçok özelliği gerçekleştirebiliyorsunuz. İnsanların verdiği oyları ise detaylı olarak istatistikler kısmından inceleyebiliyorsunuz. İster her formu tek tek isterse genel sonuçları inceleyerek karşılaştırma yapabiliyorsunuz. Form uygulaması kısacası güzel bir sistem ile kodlanmış ve ben beğendim.

Diğer uygulamalar ise benim için yeterli seviyededir. Özellik bakımından kaliteli ve güzel özellikleri mevcuttur. Çizim uygulaması ise basittir. Google’ın birçok çizim uygulaması varken bu kadar basit bir çizim uygulamasını buraya eklemesi de ilginç.

Son zamanlarda ücretsiz uygulamalara ve yerli uygulamalar kodlamaya ağırlık verdiğimiz için bu uygulamayı daha çok kullanmaya başladık. Genel olarak uygulamayı beğendim ve kaliteli işler yapabileceğiniz güvenli bir uygulamadır. Fakat tek sorunu ise performans konusunda yaşanmaktadır. CPU harcaması yüksek olduğundan dolayı Drive üzerinde belgeleri incelerken performans biraz etkilemektedir.

İnceleme Puanı: 85/100

Bir önceki makalemiz olan Size Nostaljiyi Yaşatacak 5 İçerik başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap