1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. USB 3.2 Tanıtıldı
Trendlerdeki Yazı

USB 3.2 Tanıtıldı

USB 3.2 Tanıtıldı

Yeni nesil USB sürümleri duyuruldu. USB 3.2 ile artık daha yüksek hızlara ulaşabileceksiniz.


USB’nin 3.2 sürümü yapılan testler sonucunda piyasaya çıkmak için hazır hale getirildi. Yapılan testler sonucunda 20 Gbps hıza ulaşan USB 3.2 ile bir önceki sürümden 2 kat daha hızlı işlem yapılabilecek. 20 Gbps hız saniyede 2 GB’ın üstünde bir aktarım hızına sahiptir.

USB 3.2 kablolarının yakın bir zamanda piyasaya sürüleceği söyleniyor. Ayrıca kablo, eski kablolara göre daha farklı bir görünümde olacağından uyumlu bir cihaz almanız gerekmektedir.

 

USB Nedir?

USB, çoğu alanda kullanılabilen ve özellikle bilgisayar sistemlerinde harici donanımları bağlamak için kullanılan önemli bir yapıdır. Örneğin fare, klavye, kamera, mikrofon, harici depolama birimi gibi çeşitli aygıtları sisteminize USB yoluyla bağlayabilirsiniz.

Aliexpress TR

USB, bilgisayarın dışında şarj kablosu ve veri transferi için telefonlarda da kullanılmaktadır. USB kablosu destekleyen telefonlar şanslıdır. Çünkü USB kablo neredeyse her yerde bulunabilir. USB kablosu sayesinde elektrik akımı ile telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

USB Ne Zaman Ortaya Çıktı?

İlk USB 1996 yılında tanıtıldı ve kullanıma başladı. O zamandan bu zamana kadar hala yaygın olarak kullanılan USB’nin devri sona ermeyeceği ve yeni jenerasyonlar ile gelişeceği görülüyor.

USB Çeşitleri Nelerdir?

Micro USB, Mini USB, Type USB olmak üzere 3 farklı çeşidi vardır. Bunlar Type A, Type B, Type C, Mini A, Mini B, Micro A gibi çeşitlere ayrılır.

USB Hızları ve Harcadığı Güç Ne Kadar?

USB 1.0-1.112 Mbit
USB 2.0480 Mbit
USB 3.04,80 Gbit
USB 3.110 Gbit
USB 3.220 Gbit

 

Bir önceki makalemiz olan Nokia 3310 İncelemesi başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap