1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Video Oyunlarının 50 Yıllık Gelişimi

Video Oyunlarının 50 Yıllık Gelişimi
0

50 yıllır var olan video oyunları tarihi bize adeta teknolojinin gelişmesini hakkında bilgi veriyor.

İlk olarak 1962 yılında çok basit bir mantık ile hayatımıza giren video oyunları gün geçtikçe çok daha büyüleyici kalitelere ulaşıyor. Önceden tepeden bakılarak oynanan oyunlarda artık bir karaktere bürünerek sanki gerçekmiş gibi oynuyoruz. Hatta artık sanal gerçeklik gözlükleriyle kendimizi oyunun içinde buluyor, oyun oynama deneyimini en üst noktalara taşıyor.

Oyun deneyimlerini en üst noktalarda yaşarken bir de aklımıza geçmiş geliyor. Oyunları oynarken eskileri düşünüp teknolojinin ne kadar da ilerlediğini düşünüyoruz. Pikselleri çok rahatça ayırt edilebilir oyunlardan neredeyse gerçek hayat görünümüne sahip oyunlara eriştik. Hâlâ da oyunlar geliştirilmeye devam ediliyor. Artık oyunlar daha da gerçekçi görünümle birlikte oyuncuları daha da çok bağlayacak hikayeler ile oynanacak.

Oyunlar hakkında araştırma yapan bir ekip, en eski oyunlardan günümüze kadar bizde yer etmiş oyunlara ait görüntüleri bir araya getirdi. Videoda ilk oynanan video oyunu Spacewar!’dan en son çıkan oyunlardan olan Horizon Zero Down’a kadar birçok oyun bulunuyor.Adından söz ettirmiş video oyunları

İzleyeceğiniz videodaki oyunların birçoğunu oynamış olmanız mümkün. Her bir oyun zamanında çokça oynandı ve kendisi hakkında çok konuşturdu. Biz de bazı dikkat çeken oyunlar hakkında aşağıda bilgi verdik. Böylece de video oyunları tarihi hakkında bilgi almış olacağız.

Pacman (1980)

Video oyunları tarihine adını altın harflerle yazan Pacman 1980’de oynanmaya başlandı. Pacman öyle bir oyun ki günümüzde bile oynanmaya devam ediyor. Pacman oyununu da bilmeyen yoktur ama biz yine de bilgisini verelim: Pacman’de labirentler içinden geçerek sarı diskleri bitirmeye çalışıyorsunuz tabi bu diskleri yerken hayaletlere yakalanmamanız gerekiyor. Oyun Türkiye’de Dobişko adıyla piyasaya sürülmüştü. Oynamak isteyenler Google’ın özel olarak hazırladığı Google Pacman versiyonuna ulaşabilir.

Donkey Kong (1981)

Donkey Dong 1981 yılında Nintendo tarafından piyasaya sürülmüştür. Nintendo bu oyunu kendi geliştirdiği oyun konsollarında oynanabilir olarak geliştirmişti. Oyundaki goril sizin rakibiniz oluyor ve sizde müstakbel eşinizi kurtarmaya çalışıyor. Tabi siz her bölüm kurtardığınızı sanıyorsunuz ama Donkey Kong kızı alıp kaçırıyor.

Duck Hunt (1984)

Ve işte çocukluğumuzun oyunu… Bir nesle avcılığı aşılayan oyun Duck Hunt. Televizyon karşısında elimizde tabanca ve oyundaki sadık dostumuz. Aynı zamanda bu oyun çocuklara şiddeti aşılıyor iddiasıyla bir dönem gündemde kalmıştı. Ama her şey bir yana, çok güzel oyundu.

Super Mario (1985)

Atari deyince aklımıza gelen ilk oyun, Super Mario… Tesisatçı olan Mario ve kardeşi Luigi düşmanları ejderhaya karşı türlü maceralardan geçerek prensesi kurtarmaya çalışıyor. Oyunda dünyanın her 4’e gelmesinde Mario şok yaşıyordu çünkü prenses orada değildi. En son dünya olan 8-8’de de asıl düşmanımız ejderhayı yok ederek prensese kavuşuyorduk.

Street Fighter (1987)

Street Fighter da bir neslin derslerinden geri kalmasına sebep olmuştu çünkü öğrenciler sürekli dersten kaçıp atari salonlarında oyun oynuyordu. Hatta diyebiliriz ki öğrenciler çılgınlar gibi Street Figher oynuyordu. Street Fighter, 1987 yılında Capcom tarafından piyasaya sürülmüştü ve video oyunları tarihinde büyük bir sahibi. Street Fighter hala gelişmeye devam edilen bir oyundur ve Asyalı oyuncular tarafından çokça oynanıyor.

Sonic (1991)

Artık doksanlara geldik. Doksanların en unutulmaz oyunlarından biri de Sonic’tir. Sonic türlü haritalar ve maceralar eşliğinde düşmanlarını yok ediyordu. Oyun sırasında da topladığımız yüzükler bize yardımcı oluyor eğer üzerimizde yüzük varsa ölme imkanımız olmuyordu.

Mortal Kombat (1992)

Bir diğer efsane dövüş oyunu olan Mortal Kombat, ABD’li bir firma tarafından 1992’de piyasaya sürüldü. O da Street Fighter gibi çokça oynandı ve sevildi. Ayrıca oyunda bulunan 10 karakter sayesinde de farklı dövüş kompozisyonları denenebiliyordu. Mortal Kombat, en son 2015 yılında bir sürüm çıkarsa da eski oyunun popülerliğine erişemedi.

Tekken (1994)

Bir diğer dövüş oyunu olan Tekken, 1994 yılında oynanmaya başladı. En son sürüm Tekken 7 de 2015 yılında piyasaya sürüldü. Meşhur K.O. dövüşleriyle hafızalara kazınan Tekken dövüş oyunlarında hep birinciliği zorladı.

GTA (1997)

Efsanevi seri Grand Theft Auto serisinin ilk oyunudur ve oyun yukarıdan oynanıyor. Grafikleri de oldukça basit seviyede olan ilk sürüm GTA, GTA V ile karşılaştırıldığında tam bir dede-torun ilişkisi görülüyor. Ayrıca videoda da bir diğer efsane oyun GTA San Andreas bulunuyor. GTA SA 2005 yılında piyasaya sürülmüştü.

Half-Life (1998)

Bir diğer efsane oyun serisi Half-Life, 1998 yılında piyasaya sürüldü. Oyun öylesine sürükleyici ve yeni özellikler içeriyordu ki oyun severler tarafından çok sevildi. İkinci sürüm oyun Half-Life 2 de gelmiş geçmiş en iyi oyun ödülünü almıştı. Half-Life serisi de video oyunları tarihi içinde oyun severler için önemli yere sahip.

Video oyunları tarihi böyleldi. Dikkat, oyun geçmişe olan özlemi hatırlatabilir :)

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap