Vikipedi’nın Erişim Yasağı Kalkıyor!

Yeni yargı reformu paketi ile Türkiye’de 2 yıldır yasaklı olan internet bilgi ansiklopedisi Vikipedi’nin erişimi açılabilir.


Bildiğiniz üzere Türkiye’de 2017 yılından beri Vikipedi yasaklı siteler arasında. Vikipedi’nin yasaklanmasının sebebi ise Türkiye hakkında söylediği yanlış bilgilerden kaynaklanmakta. Bu süreçte Wikipedia ekibi, Türkiye’de Vikipedi yasağı hakkında birçok çalışmalar yürüttü. “Türkiye’yi Özlüyoruz” sloganını Türkçe sitesine ekledi. En son yaptığı adımda da Vikipedi’nin Türkiye’de yasaklı olması hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde başvuruda bulundu.

Yeni yargı reformu paketine göre Vikipedi’nin yasağı kısmen kalkabilir. Yani siteye erişim tekrardan açılabilir ve sadece bazı sayfalar yasaklanabilir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara göre yeni yargı reformu paketinde internet sitelerinin tamamının yerine belli bir kısmının yasaklanmasından bahsetti. Bu düzenlemeler için çalışmaların devam ettiği yönünde de bilgi verdi. Eğer yeni yargı reformu gerçekleşirse Vikipedi’ye erişim sağlanabilecek ve bazı sayfalar yasaklanacak.

Bir önceki makalemiz olan WhatsApp'ta QR Kod Dönemi Başlıyor başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

" Mucosoft : ."

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.