1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Web Sayfasına Farklı Bir Sayfa Yerleştirme

Web Sayfasına Farklı Bir Sayfa Yerleştirme

Web Sayfasına Farklı Bir Sayfa Yerleştirme

HTML kodu olan Iframe ile web sayfanızda farklı bir web sayfasını çalıştırabilirsiniz.


HTML, web sayfanızı düzenleyen ana yapılardan birisidir. Iframe ise bir web sayfası içerisinde farklı bir web sayfası eklemenize yarar.

Kullanım Alanları

Bu kodu başka sayfayı çekerken kullanabilirsiniz. Veya farklı web sitenizdeki verileri ana sitenizde gösterebilirsiniz. Bunun gibi birçok kullanımı mevcuttur.

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle yukarıdaki kodu kendinize göre düzenleyip yazınız.  Genişlik ve yüksekliğini sayfaya sığacak şekilde ayarladık. Kenarlıkların olmamasını sağlayarak daha güzel bir görünüm sağladık. Çerçeve içerisine eklenecek kaynağı belirterek kodumuzu tamamladık. Eğer tarayıcı desteklemiyorsa hata yazısını gösterecektir.

Bu sayede kendinize bir çerçeve yapmış oldunuz. Şimdi kodların kullanımından bahsedelim.

iframeÇerçeve içerisine kaynaktaki veriyi ekler.
widthGenişliği ayarlamanızı sağlar.
heightYüksekliği ayarlamanızı sağlar.
borderKenarlıkları düzenler.
pParagraf ekler.
srcKaynağın yolunu gösterir.
htmlHTML kodlarının yazıldığı kısımdır.
styleCSS kodlamasının yapıldığı kısımdır.

Bu günkü eğitim konumuzda HTML ile nasıl bir çerçeve içerisine kaynağını belirterek web sayfası ekleyeceğinizi öğrendik. Bu sistemi CSS ile düzenleyerek daha güzel görünmesini sağladık. Bu sistemin nerelerde kullanıldığını anlatarak size bilgi verdik. Eğer konu hakkında daha fazla sorunuz var veya anlamadığınız yer olur ise yorumlardan sorabilirsiniz. Örnekler yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz ve daha profesyonel bir programcı olabilirsiniz. Bu sayede daha güzel işler başarabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Siteniz İçin Minecraft Sunucu Haritanızı Çıkarın başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 ay önce

    Güzel bir makale. Teşekkür ederiz Mucosoft Bey!