1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Windows 10 2019 Mayıs Güncellemesi
Trendlerdeki Yazı

Windows 10 2019 Mayıs Güncellemesi

Windows 10 Preview 18282

Microsoft tarafından geliştirilen Windows 10’un 2019 Mayıs güncellemesi yayınlanmak üzere. Peki neler eklendi?


Güvenliğiniz için Sandbox

Windows 10’a eklenen Sandbox uygulaması ile artık güvenmediğiniz uygulamaları bu uygulama üzerinden test edebileceksiniz. Bu uygulama, size temiz bir işletim sistemi hazırlar ve istediğiniz uygulamayı rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Emoji Sistemi

Yeni emoji sistemi ile artık kategorize edilmiş emojiler arasından istediğinizi seçebilecek, arama sayesinde istediğiniz emojiye rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Ayrıca emojiler dışında uygulamada karakter tabanlı semboller de mevcut.

Telefonunuzu Yansıtın

Windows 10’a eklenen yeni özellik ile artık telefonunuzu uygulamaya yansıtarak kullanabileceksiniz. Örneğin Windows’ta işinizi hallediyorsunuz. Telefonunuza mesaj geldi, başka yere koydunuz ve almaya erindiniz. Bu özellik ile hemen işleminizi gerçekleştirebileceksiniz.

Linux Desteği

Windows’a eklenen Linux desteği ile artık Linux kullanabileceksiniz. Yukarıda görüldüğü gibi Windows 10’a entegre edilen sistem ile artık Linux’a bağlanabiliyor ve düzenlemeler yapabiliyorsunuz.

Yazı Tipi Güncellemesi

Artık yeni yazı tipi eklerken veya düzenleme yaparken yazı tipini önizleme kısmından test edebileceksiniz. Sonrasından varsayılan yazı tipi olarak ayarlanabilecek.

Görev Çubuğu, Işık Teması ve Başlat Menüsü

Yeni ışık teması açık renkler ile içiniz ferahlayacak. Yine de isterseniz koyu temayı tercih edebilirsiniz. Başlat menüsü, görev çubuğu, arama, Cortana gibi özelliklerde güncellemeler yapıldı. Görev çubuğu ve başlat menüsü düzenlendi. Ayrıca bildirim kısmında artık sesi kullanan bir uygulama olduğunda size uyarı gelecek.

Pano Güncellemesi

Pano güncellemesi ile bazı geliştirmeler ve tasarımsal düzenlemeler yapıldı. Bildiğiniz üzere pano üzerinde geçmişte kopyaladığınız veriler burada yer alıyor. Görseller de dahildir. 2018 Ekim güncellemesinde de mevcut olan bu yeniliği hemen kullanabilirsiniz.

Yapılan Diğer Güncellemeler

  • Artık Windows 10’da güncelleme yaparken yetersiz alan sorunu tarihe karışıyor. Windows 10 yeni güncellemede güncellemeler için özel bir alan ayıracak.
  • Artık kurtarma ekranına Windows’u kapatırken değil ayarlar üzerinden erişebilirsiniz.
  • Artık ayarlardan saat senkronize edilebilecek.
  • Sorun giderme sistemi geliştirildi. Artık daha iyi sorun çözecek.
  • Görev yöneticisinde varsayılan görev yönetici sekmesini değiştirebileceksiniz.
  • Ayarlar uygulamasının tasarımı güncellendi.
  • Windows 10’un çeşitli mağaza uygulamaları güncellendi.
  • Birçok hata düzeltmesi yapıldı. Performans artışı sağlandı.

Bir önceki makalemiz olan WhatsApp'ın Yeni Güncellemesinde Neler Var? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap