1. Ana Sayfa
  2. Windows
  3. Windows 10’da Antivirüs Gerekli Mi?

Windows 10’da Antivirüs Gerekli Mi?

Windows 10’da Antivirüs Gerekli Mi?

Microsoft Windows 10’da antivirüs gerekli mi? Windows 10’a antivirüs kurmak gerekiyor mu? Windows Defender güvenilir mi?

Windows kullanan kişiler, yıllar boyunca Microsoft tarafından üretilen işletim sistemi Windows üzerinde, başka firmalar tarafından üretilmiş antivirüs kullandı. Daha sonra Windows 7 ile birlikte kullanıcıların ücretsiz kullanabileceği antivirüs olan Microsoft Security Essentials geldi. Bu yazılımın ismi Windows 10 ile birlikte de Windows Defender oldu. Bu durumdan sonra kullanıcılar ikilemde kaldı. Antivirüs için başka bir firma tarafından üretilen yazılımı mı kullanmalı, yoksa Microsoft’un kendi geliştirdiği Windows Defender mı?

İlk başlarda pek başarılı bulunmayan Microsoft Security Essential, diğer yazılımların gölgesinde kaldı. Ardından Windows 10’un piyasaya duyurulmasından sonra işler Microsoft’un istediği gibi gelişti. Artık Windows 10 ile birlikte kurulu gelen Windows Defender, kullanıcıların tekrar kurulum yapma ihtiyacı hissetmedikleri için kullanılmaya başlandı. Eskiden kullanıcılar bilgisayarlarına Windows yüklemesi yaptıktan sonra Windows’ta bir uyarı oluyordu. Bu uyarıda bilgisayarın güvenli olması için bir antivirüse ihtiyacı olduğu söyleniyordu.

Kullanıcıların aklına bazı sorular gelmişti. Bunlar şöyleydi: “Eğer Windows güvensiz olabiliyorsa neden kullanıyoruz?” ve “Windows kendi güvenliğini neden kendi sağlamıyor?” “Windows’ta antivirüs gerekli mi?”Bu gibi soruların Windows’un aleyhine olduğunu gören Microsoft harekete geçerek, efsane olarak nitelendirilen Windows 7 ile birlikte Microsoft Security Essential’i kullanıma sundu. Ancak Windows 8 çıkana bu yazılım büyük kitle tarafından tercih edilmedi.

Windows 10 ve Windows Defender

İşleri tamamen lehine çevirmek isteyen Microsoft, kullanıcılara, içinde antivirüs olarak Windows Defender’ın hazır kurulmuş halde olduğu Windows 10 sürümlerini sundu. Kullanıcıların da antivirüs kurma zahmetine girmek istememesi Windows Defender’ın kitlesini arttırdı. Hatta artık bazı kullanıcıların aklına antivirüs kurmak bile gelmiyor.

Ayrıca üçüncü parti yazılımlar olan diğer antivirüsler bilgisayarları yavaşlattığı için kullanıcılar tercih etmiyor. Ayrıca sürekli olarak Microsoft tarafından güncellenmesi ve herhangi bir ücret talep edilmemesi Windows Defender’ın şansını arttırıyor. Özellikle bireysel kullanıcıların önemli bir bölümü Windows Defender kullanarak bilgisayarlarını koruyor.

Öte yandan kurumsal firmalar hâlâ üçüncü parti yazılımları tercih ediyor. Çünkü firmalar kendilerine ait olan sistemlere uygun yazılımları bu üçüncü parti geliştiricilerden talep edebiliyor. Microsoft, Windows Defender konusunda herhangi bir kurumsal amaçlı adım atmış değil.

Windows’ta antivirüs gerekli mi konusunu da böylece açıklamış olduk. Eğer hafif ve ücretsiz bir antivirüs koruması istiyorsanız Windows Defender‘ı tercih edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Merhaba ben Hasan. İstanbul'da yaşıyorum. Yazılımlar, donanımlar, savunma sanayii vb. ilgi alanlarım arasında bulunuyor. Yeni teknolojiler üzerinde araştırma yapmayı seviyorum. Bu araştırmalar sonucunda da size yazılarımı ulaştırıyorum. Açık kaynaklı yazılımları kullanmayı seviyorum.

Yorum Yap