1. Ana Sayfa
  2. Windows
  3. Windows 10’un Son Güncellemelerinde Neler Var?

Windows 10’un Son Güncellemelerinde Neler Var?

Windows 10’un Son Güncellemelerinde Neler Var?

Windows 10, yeni ön sürümlerle gelişmeye devam ederken son sürümlerde hangi özellikler eklendiğinden bahsedeceğiz.


Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmeye devam eden bir işletim sistemidir. 2015 yılında Windows 10’un piyasaya çıkmasıyla yılda 2 defa büyük güncelleme yayınlayan Microsoft, yeni ön sürümlerle sıradaki büyük güncellemeye hazırlanmaktadır. Windows 10’un ön sürümleri olan 18317 ve 18323 sürümlerinde yaşanan gelişmeler ve güncellemeleri size aktaracağız.

Arama ve Cortana Ayrıldı

Microsoft, yeni yaptığı gelişme ile aramanın içerisindeki Cortana’yı aramanın sağ tarafındaki kısma aldı. Cortana, artık ayrı bir şekilde hayatına devam edecek ve bizlere görev çubuğundan hizmet verecek. Bu sayede Cortana’ya hızlıca erişebileceksiniz ve işlerinizi hızlıca yapabileceksiniz.

Yazı Tipi Eklemek Artık Daha Kolay

Yazı tipi eklemek için artık yazı tipi dosyasını seçip uygulamadaki sürükle bırak kısmına sürüklüyorsunuz ve sonrasında yazı tipiniz sadece sizin için yükleniyor. Yani sadece yüklenen kullanıcı hesabında gözüküyor. Eğer yazı tipinin her kullanıcı hesabında görünmesini isterseniz yazı tipine sağ tıklayıp “Tüm kullanıcılar için yükle” seçeneğini seçiniz. Bunu yaptıktan sonra tüm kullanıcılar için yüklenmiş olacak.

Windows Insider Ayarları Güncellendi

Kullanıcıların Windows Insider’e daha kolay katılmaları için Windows Insider ayarlarında güncellemeler yapıldı. Bu sayede kullanıcılar kolaylıkla ön sürümlerden yararlanıp testler yapabilecek.

Konsolda Güncellemeler Yapıldı

Konsolda özellikle oluşan hataların giderilmesi ve bazı özelliklerin güncellemesi ile ilgili yenilikler yapıldı.

RAW Image Extension

Microsoft tarafından geliştirilen yeni eklenti ile artık desteklenmeyen bazı medya içerikleri Windows tarafından desteklenecek. Bu uygulama şu anda BETA sürecindedir ve bu uygulamaya mağazadan ulaşabilirsiniz.

Windows Hafif Tema Düzenlemeleri

Bildiğiniz üzere Windows 10 18282 ön sürümünde hafif tema tanıtılmıştı. Bu tema üzerinde bazı güncellemeler yapıldı:

  • Yeni temada görev çubuğundaki arka plan beyaz olduğu için pil simgesindeki metninde beyaz olmasıyla yazının okunmaması sorunu giderildi.
  • Bildirim alanında, ayarlardan temayı güncelleyince yeniden başlatılıncaya kadar temanın etkin olmadığı sorunu giderildi.
  • Renklerle ilgili sorunlar çözüldü.
  • Tema için küçük güncellemeler ve düzeltmeler yapıldı.

Windows 10, bunların dışında birçok hata düzeltmeleri yaparak büyük sorunları çözmeye çalışmıştır. Sorunları en aza indirmeye çalışan Microsoft, yeni güncellemelere odaklanmıştır.

Bir önceki makalemiz olan Google Chrome AdBlock Eklentilerini Kaldırabilir başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap