Windows 11 özellikleri, işletim sistemi bugün yayınlandı

Windows 11 özellikleri ile birlikte bugün resmî olarak yayınlandı. Yeni işletim sisteminin özelliklerini sizler için detaylı bir şekilde derledik.

Windows 10 işletim sistemi 2015 yılında çıktığında Microsoft o dönemde yeni bir işletim sistemi çıkmayacağını, bu işletim sistemi ile devam edileceğini açıklamıştı. Daha öncesinde Windows 10 X işletim sistemi de ortaya çıkmıştı. Bu işletim sistemini sonradan iptal eden Microsoft, görünüşe göre Windows 10 X çöpe gitmesin diye Windows 11’i çıkardı. Çünkü tasarımı Windows 10 X’e benziyor.

Minecraft 1.18 ön sürümü yayınlandı, işte yenilikler

Windows 11 özellikleri

Windows 11’in öne çıkan özelliklerinden birisi yeni bir başlat menüsü tasarımına sahip oluşu. Eskisine göre daha pratik bir hale gelen başlat menüsünün üst kısmında arama çubuğu yer alırken alt kısmında çeşitli uygulamalar ve belgeler ön plana çıkıyor. Başlat menüsünün yanı sıra görev çubuğunun da geliştirildiği görülüyor. Görev çubuğundaki objeler artık ortalanmış bir vaziyette yer alıyor fakat bu durum ayarlardan değiştirilebiliyor.

Related Post

Windows 11’in etkili özelliklerinden birisi de yerleştirme düzenleri olarak yer alıyor. Yerleştirme düzenleri sayesinde ekrandaki pencereleri farklı şekillerde bölmek kolaylaşıyor. Bu sayede birden fazla işe hızlı bir şekilde odaklanma sağlanabiliyor. Windows 11, oyun konusunda da daha iyi bir performansa sahip olmakta. Bu konuda kendisini geliştiren Microsoft, daha iyi oyun performansı sunuyor.

Windows 11 ile birlikte bazı özelliklerin kaldırıldığını da belirtelim. Örneğin artık Cortana işletim sistemi kurulduğunda görev çubuğunda yer almayacak, isteğe bağlı kurulabiliyor olacak. Kaldırılan bir diğer özellik zaman çizelgesi olarak açıklanıyor. Bu gibi çeşitli düzenlemeler Windows 11’de yer alıyor. Windows 11’in en düşük sistem gereksinimleri arasında 1 GHz 2 çekirdek 64 bit işlemci, 4 GB RAM, 64 GB depolama alanı, TPM 2.0, UEFI ve WDDM 2.0 destekli DirectX 12 ve üzeri bir ekran kartı yer alıyor.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.