1. Ana Sayfa
  2. Windows
  3. Windows 7 Gerçekten Emekli Oluyor

Windows 7 Gerçekten Emekli Oluyor

Windows 7 için Microsoft tarafından son tarih belirlendi.

Steam-analizi-Windows-7-yukseliste92829_0

Dünya’nın en çok kullanılan işletim sistemleri arasında olan Windows 7, birçok kez ömrünün tamamladığına dair haberlere konu oldu. İşte şimdi gerçekten emekliliğe ayrıldığına dair karşımıza çıkıyor. Windows 7 Ocak 2020’den itibaren güncelleme desteği almayacak. Böylelikle Microsoft, Windows 7’ye 11 yıl boyunca destek vermiş olacak.

Ocak 2020 tarihinden itibaren Microsoft, Windows 7’ye destek vermeyi bırakacak. Her hangi bir güncelleme almayan Windows 7 virüslere karşı daha açık konumda olacak. Bu nedenle yüksek kullanım oranına sahip olan Windows 7, bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelecek.

Şu anda Windows 10 Dünya’nın en çok kullanılan işletim sistemi olsa da Windows 7 de ikinci sırada. Üstelik hatırı sayılır bir orana sahip olan Windows 7, içerdiği sade kullanımıyla kullanıcıları uzun yıllar kendine bağlamayı başardı. Windows 8 ve sonraki sürümlerde yer alan uygulama mağazası, görünümde yapılan köklü değişikler, yüksek kaynak tüketiminin Windows 7’de olmaması hâlâ onu tercih edilir bir işletim sistemi yapıyor.

Halihazırda Windows 7 kullanan kullanıcıların, güvenlik tehdidinden uzak kalmak daha güncel bir sistem tercih etmeleri gerekiyor. Microsoft, Windows 7 kullanıcıları için Windows 10 önerse de bilgisayarınıza Linux çekirdekli bir işletim sistemi kurabilirsiniz. Linux çekirdeğine sahip dağıtımlar daha az kaynak tükettiği için eski cihazlarda kullanımı kolay olabiliyor.

Bir önceki makalemiz olan Windows 10X Duyuruldu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Yorum Yap