Windows İşletim Sistemleri Tarihi

Windows, Microsoft’un geliştirdiği ve şu anda en çok kullanıcıya sahip bir işletim sistemi. Son günlerde güncelleme ile oluşan dosya silinme sorunu ile uğraştı.

Windows’un bir çok sürümleri mevcuttur. Mobil, endüstriyel, gerçek zamanlı, sunucu vs. Bu konuda Windows’un masaüstü tarihinden bahsedeceğiz.

Scroll Lock ne işe yarar?

Windows 1.0, 2.0, 3.0

20 Kasım 1985 yılında ilk sürümü yayınlanan MS-DOS tabanlı Windows 1.0, o zamanlarda pek tutmamış, büyük bir başarı elde etmemiştir.

Grafik arayüzüne sahip Windows 1.0’da dosya yönetim programı, not defteri, saat, hesap makinesi, iletişim programları gibi çeşitli uygulamalar içeriyordu.

1987 yılında ilk sürümü çıkan Windows 2.0 ile birlikte artık daha gelişmiş bir arayüz, daha iyi performans, geliştirilmiş pencere sistemi, VGA grafik standartı desteği gibi bir çok yenilik sağlandı. Daha sonra 2.1 ile küçük düzeltmeler yapılmıştır.

1990 yılında ilk sürümü çıkarılan Windows 3.0, Windows ailesinin ilk başarılı sürümü olarak tanınır. O zamanlar bu sürümden iyi bir kazanç elde etmişlerdir.

Windows 3.0 ile gelen yenilikler arasında gelişmiş arayüz, aynı anda birden fazla görevi yapmak, çoklu ortam desteği, ses kaydedicisi, yenilenen denetim masası, iskambil oyunu gibi yenilikler vardır. 3.1 ile güvenlik güncellemesi ve farklı dil destekleri, ağ özelliği gibi bazı özellikler eklenmiştir.

Windows 95, 98 ve ME

24 Ağustos 1995 yılında ilk sürümü yayınlanan MS-DOS tabanlı Windows 95, Windows’un ilk 32 Bit işletim sistemi olma özelliğini taşır. Büyük bir gösteri ile tanıtılmıştır. O zamanlar oldukça yüksek bir satış başarısı yakalamıştır.

Bu sürüm ile gelen bazı yenilikler ise masaüstünün işlevsellik kazanması, başlat menüsü, sağ tık özelliği, tak çalıştır özelliği, büyüteç, Internet Explorer ve USB desteği.

1998 yılında ilk sürümü çıkarılan Windows 98, MS-DOS üzerine kurulan 5. işletim sistemi sürümüdür.

Bu sürümde Active Desktop, Outlook, Windows gezgininin geliştirilmesi, TV kartı desteği, Windows Update gibi çeşit çeşit yenilikler yapıldı.

2000 yılında yayınlanan Windows ME, MS-DOS üzerine kurulan 6. ve son işletim sistemi sürümüdür. Bu sürümden sonraki sürümlerde NT sistemine geçiş yapılmıştır.

Windows ME ile birlikte Movie Maker, Media Player 7.0, sistem geri yükleme, dahili zıp sıkıştırma özelliği, internet oyunları, sistem dosya koruması, otomatik güncelleştirme, Windows tanıtım turu, yardım ve destek gibi çeşitli özellikler eklenmiştir.

İlk NT Sürümü

İlk NT sürümü olan NT 3.1, Windows 3.1’e oldukça benzemektedir. NT işletim sistemlerinin amacı ise sunucu sistemleri ve kurumsal bilgisayarlar için yüksek performans sunmaktı.

Related Post

Sırasıyla NT 3.1, 3.5, 3.51, 4.0 ve Windows 2000 çıkarılmıştır. Sonrasında Windows XP, Vista, 7 gibi sürümlerle devam etmiştir. Windows 2000’de ise kolay kullanımlı arayüz, NTFS 3.0 uyumu, şifrelenmiş dosya sistemi gibi bir çok özellik eklendi.

Windows XP

2001 yılında piyasaya sürülen Windows XP ile daha gelişmiş arayüz, bir çok yenilik ve 3 hizmet paketi geldi. Bu sürüm, büyük bir satış başarısı yakalayarak uzun süre ayakta durmayı başardı.

Bu sürümde ClearType, hızlı kullanıcı değişimi, uzak masaüstü bağlantısı, Internet Explorer 6, yeni arayüz ve tema gibi çeşitli özellikler eklenmiştir. Windows XP, şu anda hala kullanıcısı bulunan aktif bir işletim sistemidir. Fakat Windows XP’nin Microsoft tarafından desteği sonlanmıştır.

Windows Vista ve 7

Windows XP’den sonra 2006 yılında çıkarılan Vista, bir çok yenilik gerçekleştirdiği halde performans sorunlarından dolayı çok kullanılmamıştır.

Windows Vista yenilikleri arasında Aero, hızlı getirme, anında arama, DirectX 10 desteği, oyun gezgini, ebeveyn denetimleri, konuşma algılama, performans araçları, Sorun rapor ve çözümleri, Windows Defender ve Bitlocker yer almaktadır.

2009 yılında çıkarılan Windows 7, Windows XP’den sonra çok tutan diğer işletim sistemidir. Hala kullanıcısı bulunmaktadır. 2015 yılında temel desteği sona eren yazılımın 2020 yılında genişletilmiş desteği sonlanacaktır.

Bu sürümde şeffaf pencere, masaüstünü göster özelliği, Windows XP modu, yenilenen görev çubuğu gibi çeşitli yeniliklere sahiptir.

Windows 8

2012 yılında piyasaya çıkarılan Windows 8, başlat menüsünün kaldırılması ile pek beğenilmemiştir ve eleştiriye tutulmuştur. Microsoft, Windows 8.1 sürümü ile başlat menüsünü geri getirmiştir. Bu sürümde portal özelliği, gelişmiş mavi ekran, Windows Store, arayüz değişiklikleri gibi yenilikler yapılmıştır.

Windows 10

İlk sürümü önizleme ile birlikte 1 Ekim 2014 yılında yayınlanan, 2015’in Temmuz ayında tam sürüm olarak çıkan Windows 10, şu anda iyi bir kullanım oranına sahiptir. Bundaki en büyük etkenlerden birisi ise Windows 7, 8 ve 8.1’den ücretsiz yükseltme sağlamasıdır.

Windows 10, hala geliştirilmekte olan bir işletim sistemi sürümüdür. Şu ana kadar yapılan yenilikler arasında görev görünümü, yenilenen başlat menüsü, yeni bildirim merkezi, güvenlik merkezi, yenilenen komut istemi, geliştirilen Windows Store, yenilenen Windows uygulamaları, Microsoft Edge, performans düzeltmeleri, güvenlik güncellemesi ve Ink çalışma alanıdır.

Bir önceki makalemiz olan Huawei'den Kuantum Bilgisayar Destekli Yeni Bulut Sistemi başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Mucosoft:

Yorumları Görüntüle (2)

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.