1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. World Wide Web 30. Yılını Geride Bıraktı

World Wide Web 30. Yılını Geride Bıraktı

Screenshot_57

Kısa adıyla WWW olan ve “Geniş Dünya Ağı” olarak çevrilen bu sistem 30. yılına girdi. Google ise buna özel Doodle yayınladı.


Google, WWW’nin 30. yılı dönümüne dün doodle yayınladı ve WWW’nin 30. yıl dönümünü kutladı.

 

WWW, internet üzerinde birbirleri ile bağlantılı web sayfalarının toplu halde bir alan adında bulunmasına denilen sistemdir. Her alan adında farklı web sayfaları ve belgeler bulunur. WWW son zamanlarda kullanılmasa da yani alan adlarının başına eklenmese de yine de kullanan bazı siteler hala bulunmaktadır.

İnternet üzerinde yaşanan yoğunluktan dolayı WWW ağı hız sorunlarını tetiklediği için dünyada “World Wide Wait” yani “Dünya Çapında Bekleme” olarak bilinir. İdeal kesinti süresi ise 100 ms yani saniyenin 1/10’u kadardır. Kullanıcı bu şekilde hiçbir kesinti hissetmez.

WWW hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki bilgi içerikli yazıdan öğrenebilirsiniz.

“WWW” Nedir? ve Ne Anlama Gelir?

 

WWW Hakkında İlginç Bilgiler

  • Alan adlarının sayısal kimlikleri vardır. Her alan adının IP adresi bulunmaktadır. İnsanlar aldıkları alan adını IP adresine yani makinenin bulunduğu adrese yönlendirir. Bu şekilde web sitelerini kullanmış oluruz. Bir web sitesinin IP adresini öğrenmek için CMD üzerinden “ping alan_adı” yazmanız gerekmektedir.
  • URL kutucuğunda bir alan adı girdiğinizde öncelikle yönlendirme yapılan IP adresi kontrol edilir. Sonrasında gerekli kodlar çalışır ve siteye ulaşırsınız.
  • İnternet üzerinde derin web olarak adlandırılan kısımda normal ağdan daha fazla belge ve veri bulunmaktadır.
  • 2001 yılında derin web olarak adlandırılan seviyede 550 milyarın üstünde belge ve web sayfası bulunmakta idi. O zamana göre baya yüksek bir sayı olan bu sayı, şu anda devasa boyutlara ulaşmıştır. Bazı kaynaklara göre derin web üzerinde şu anda 1 septilyonun üzerinde site bulunmaktadır. Bu sayı oldukça büyüktür.

Bir önceki makalemiz olan Eski Neslin İyi Bildiği Şeyler başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap