Xiamoi 2020’de 10’dan Fazla 5G Destekli Telefon Duyuracak

Hasan Burus tarafından tarihinde yayınlandı

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiamoi’nin CEO’su Lei Jun yaptığı açıklamada, 5G destekli cihazların 2020 yılı içinde bütün Dünya’da piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Çin’in Wuzhen şehrinde düzenlenen Dünya İnternet Konferansında konuşan Lei Jun, Çin’de kullanıma başlanan 5G’li ilk telefonun Xiamoi Mi 9 Pro olduğunu hatırlattı. Modelin yüksek satış sayılarına ulaşmasının ardından, Xiamoi’nin 5G telefonlarla ilgili planlarını değiştirdiğini aktaran CEO Jun, daha uygun fiyatlarla satışa çıkacak olan 5G destekli modellerin üretileceğini açıkladı.

Lei Jun açıklamasında, “Piyasada akıllı telefon alacak kişiler, gelecek yıl içinde 4G destekli cihazları satın almayacak. Bu 5G’li cihazlara geçiş yapmak için mecburi bir adım. Umuyoruz operatörler de 5G destekli baz istasyonlarını daha hızlı kurarlar.” dedi.

Telefon üreticilerinin çalışmalarıyla birlikte gelecek birkaç sene içinde 5G desteği akıllı telefonlarda bir standart haline gelecek. Özellikle birçok ülkenin 5G teknolojisi içinde birbiriyle yarış içinde olması firmaları da etkiliyor. Huawei’nin 5G çalışmalarından dolayı ABD’den yaptırımlara maruz kalması, Xiamoi’nin şansını arttırıyor.


Hasan Burus

Teknoloskop kurucu editörü Hasan Burus, bilgisayar mühendisliği öğrencisi. 5 yıldır teknoloji haberleri yazıyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.