1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Uzay

Yağ ve Karbonhidrat Yemek “Ödül” Olarak Tetikliyor

Yağ ve Karbonhidrat Yemek “Ödül” Olarak Tetikliyor
0

Yağ ve karbonhidrat içeren besinlerin beyindeki ödül merkezini harekete geçirdiği keşfedildi.

ABD’de bulunan Yale Üniversitesinde 206 kişi ile yapılan araştırmada, katılımcıların restoran menüsündeki 10 doların altındaki yiyecekleri almaları istendi. Menüden yemek seçerken de kullanıcıların beyinlerine ait araştırmalar yapıldı.

Menü ve kullanıcılar üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda katılımcıların yağ ve karbonhidrat içeren besinleri tercih ettiklerinde beyindeki “ödül” merkezinin harekete geçtiği fark edildi. Çalışma sonucunda yağ ve karbonhidrat içeren besinlerin beyindeki ve doğuştan gelen yemek yeme dürtüsünü tetiklediği tespit edildi.

Araştırmaya ait yapılan açıklamada, yağ ve karbonhidrat içeren besinlerin insana enerji verdiğinin kabul gördüğüne dikkat çekildi. Bu iki besin maddesi de birlikte olunca daha çok enerji alımı ve yeme isteği de ortaya çıktığı kaydedildi. Bu nedenle insanların her iki besin maddesini de içeren yiyecekleri daha çok tercih ettiği saptandı.

Ayrıca bu çalışma, insanların karınları tok olmasına rağmen neden yemek yemek istediklerine dair yapılan araştırmaya da bulgular sağladı. Bu araştırma sayesinde de obezite ile mücadelede yol alınmış olacak.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap