1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Yapay Zeka Teknolojisi Kullanan Deepfake Nedir?

Yapay Zeka Teknolojisi Kullanan Deepfake Nedir?

Screenshot_4

Bu konumuzda size herkesin kullanabileceği yapay zeka destekli deepfake sisteminden bahsedeceğiz.


Deepfake Nedir?

Deepfake, gerçek bir görüntünün yapay zeka tarafından işlenmesi ve düzenlenmesi ile oluşan sahte görüntülerdir. Bu teknoloji ile kendinizi çeşitli karakterlere koyarak video olarak paylaşabilir, başka bir karakteri istediğiniz gibi hareket ettirip konuşturabilirsiniz. Bu konuda deepfake olayının detaylarından, nasıl yapabileceğinizden ve hukuki kısmından bahsedeceğiz.

Geleceğin Tehlikesi: Deepfake

Deepfake, her ne kadar işe yarar bir teknoloji olarak gözükse de kötü yanları da bulunmaktadır. Bu teknoloji gittikçe daha gerçekçi bir hal almaya başlıyor. Şu anki hali ile bir deepfake videosunu ayırt etmek mümkün olsa da gelecekte gerçekçiliğini düşününce bunun avantaj ve dezavantajları da olacak. Örneğin sinema sektöründe masrafları düşürecek olan bu teknoloji, yapım firmalarının yükünü azaltacak. Zamanında Photoshop ile çeşitli montajlar yapıp eğlenen insanlar artık bu teknoloji ile eğlenecek. Bu teknolojinin canlı yayın sistemli hali de mevcuttur.

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle kendi bilgisayarınızda kullanacaksanız güçlü bir ekran kartınız olmalıdır. Yoksa videoların işlenmesi uzun sürebilir. Şu anda yeterince gerçekçi olmasa da işinize yarayacak bu teknoloji için bazı firmalar ücretsiz uygulamalar sunmaktadır. Google’a yazarak çeşitli ücretsiz deepfake uygulamalarını kullanabilirsiniz. Birkaç örnek vermek gerekirse bu site size Marvel karakterlerinin yerine geçmenizi sağlıyor. Tek gerekli şey yüzünüzü içeren bir fotoğraf. Kısa sürede işlenen video size GIF olarak sunuluyor ve kolayca paylaşabiliyorsunuz. Son bir örnek vermek gerekirse bu site, sizin ekran kartınızdan yararlanarak yapay zeka teknolojisini kullanır. Diğer video örneklerine site üzerinden ulaşarak kullanıcıların yaptıkları videoları da izleyebilirsiniz.

Sistemin Hukuk Kısmı

Bildiğiniz üzere zamanında Adobe Photoshop kullananlar, çeşitli yüz değiştirme ve düzenleme işlemleri ile gerçekçi fotoğraflar oluşturup eğlenceli zamanlar geçirmişti. Tabii ki kötü amaçlı kullanıp çıkar elde etmek isteyen kullanıcılar da bulunmakta idi. Şimdi ise bu teknoloji ile sahte videolar üretip çeşitli popüler insanlar üzerinde yalan bilgiler verebilirler. Fakat şu anda teknoloji yeterince gelişmiş değil. Çünkü deepfake videosu ile gerçek video anlaşılmaktadır. Bunun en önemli farkı mimik ve duygu kısmıdır. Yüz dikkatli incelendiğinde gerçekçi olmadığı rahatlıkla anlaşılabilir.

Bir önceki makalemiz olan ASUS, Oyun Kafe Ürünlerini Duyurdu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap