1. Ana Sayfa
  2. Donanım

Yayın Odaklı Bilgisayar Topladık

Yayın Odaklı Bilgisayar Topladık
0

Günümüzde hepimiz sosyal medya ve videolu içerik yüklenilen yani YouTube , Twitch vb. gibi siteleri kullanıyoruz. Yayın yapmak isteyen kullanıcıların rahatlıkla yayın yapabilmesi için bir sistem topladık. Sizler de bazı platformlarda rahat bir şekilde yayın yapmak istiyorsanız iyi bir internet haricinde iyi bir sistem de şart.

Bu nedenle sizlere güzel bir sistem topladık. Sistemimizin 26.01.2018 tarihi ile fiyatı 6.630 TL‘dir. Ancak siz ufak birkaç oynama yaparak fiyatı düşürebilirsiniz. Fakat iyi yayın yapabilmeniz, render ve montaj için en iyi en uyumlu parçaları seçtik. Siz bütçenize göre modifiye edebilirsiniz.

Asrock AB350M Anakart

Yayın Odaklı Bilgisayar

Sistemimizin ilk bileşeni anakart. Bu anakart AMD işlemcilerde önemlidir. AM4 soketli bir anakart. Anakart DDR RAM 4 3200 Mhz’ye kadar çıkabiliyor. Aynı zamanda M.2 SSD barındırabiliyor. Ram desteği olarak da en çok 32 GB RAM desteği bizlere sunuyor. Bu da yayın için 16 GB bile bizlere yetecektir. Anakart güncel olması nedeniyle siz ileride rahatlıkla sisteminizi yükseltebileceksiniz. Bu anakarta sahip olmanız için 355 TL ödemeniz gerekmektedir. Sizlere tavsiye ederiz.

 

 

 AMD Ryzen ™ 5 1500X İşlemci

Yayın Odaklı BilgisayarSistemimizin ikinci sırasında yer alan bileşenimiz işlemci. Bu işlemciyi seçmemizde ki en büyük sebep 16 MB ön belleği bulunmakta ve İntel rakiplerine göre hem montaj ve render sırasında hemde oyunlarda FPS açısından bizlere daha verimli olacaktır. Ayrıca güncel oyunların çoğu işlemci öncelikli oyunlar olduğundan dolayı ve bilinen yayın programları, örneğin OBS gibi programlar da işlemci öncelikli çalıştığı için biz bu işlemciyi seçtik. Eğer sizin bütçeniz daha da yüksekse yine bu işlemcinin yüksek versiyonlarını seçebilirsiniz. Bu işlemciye sahip olabilmeniz için 812 TL ödemeniz gerekmektedir.

 

 

Sapphire RX580 8GB NITRO+

Yayın Odaklı BilgisayarSistemimizin üçüncü sırasından ekran kartı bulunmakta. Biz ekran kartı olarak yine AMD RX580 ekran kartını listemize aldık. Sebebi ise hem Nvidia firmasında ki rakiplerine göre daha az güç tüketiyor. Güç tüketimi faturanıza yansıyor. Ayrıca 8 GB bir ön belleğe sahip. Güncel oyunlarda 4 GB bir ekran kartı ön belleği yetiyor ancak siz yayın yapacağınız için 8 GB sizlere yeter olacaktır. Bu ekran kartına sahip olabilmeniz için 3.800 TL ödemeniz gerekmektedir. Bu ekran kartı GTX 1060 ekran kartının rakibidir. Ancak Bitcoin yani madencilik olayları artınca bu ekran kartının fiyatları dolayısıyla yükseldi. Çünkü Bitcoin elde etmek için yapılan ‘mining’ işlemi ekran kartlarıyla yapılıyor. Eğer siz bu ekran kartına yüksek para vermek istemezseniz GTX 1070 ikinci bir tavsiyemizdir.

 

 

Kingston DDR4 16GB

Yayın Odaklı BilgisayarSistemimizin dördüncü sırasında RAM bulunmakta. Bu RAM 16 GB. Evet belki güncel oyunlar için 8 GB RAM yeter ancak siz hem yayın yapıp hem de oyununuzu rahat oynamalısınız. Yayın yapmakta kolay iş değil. Oyunun arka planında epey bir program çalışıyor. Bu nedenle RAM ve harddisk önemli. Ayrıca Mhz hızı da gerçekten çok iyi. 3000MHz bir hız size fazlasıyla yeterli olacaktır. Zaten anakartımız bu hızı destekliyor. Bu ram belleğe sahip olmanız için ise 1085 TL ödemeniz gerekmektedir.

 

 

 

Dark F40 500W 80+ Kasa

Yayın Odaklı BilgisayarSistemimizin dördüncü sırasında yer alan bileşenimiz ise kasamız. Dark markasına ait olan bu kasayı seçmemizde ki en önemli unsur içinde 500 watt bir güç kaynağı barındırmasıdır. Ayrıca 80 + sertifikalıdır. Ancak sizin kasayı koyacağınız yer küçük ise daha ufak kasalara yönelebilirsiniz. Ancak tasarım açısından bu kasa gerçekten çok şık. Kasa içerisinde sabit diskler içinde raylı disk yuvaları bulunuyor. Ve kablolama yaparken zorluk çekmemek için ve kasa içerisinde kablo karışıklığı belli olmasın diye de kasa içerisinden belli yerlerde boşluklar ve gizleme yerleri bulunmaktadır. Bu ürüne sahip olabilmeniz için 360 TL ödemeniz gerekmektedir.

 

 

Toshiba 1TB 7200 Harddisk

Yayın Odaklı Bilgisayar

Sistemimizin son sırasında yer alan bileşenimiz depolama için gerekli olan harddisk. Bu harddisk 1 TB ve 7200 RPM devir hızına sahiptir. 32 MB’de ön belleğe sahip olan bu harddisk sizin için yeterli olacaktır. Bu harddiske sahip olmanız için ortalama piyasada 215 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

 

 

 

Not : Bütçenizi biraz daha zorlayarak bir SSD almanızı tavsiye ederiz. SSD bilgisayarınızı ve programlarınızı hızlandırır. Eğer SSD hakkında bilgiye sahip değilseniz şu yazımı okuyabilirsiniz. SSD Nedir? SSD Avantajları Nelerdir? 

Değerlendirme : Bu toplamış olduğumuz sistem sayesinde rahatlıkla yayın açabilirsiniz ancak internet hızınızda önemlidir. Sizler bu bilgisayarı internet üzerinden kampanyaları takip ederek daha da ucuza alabilirisiniz.Bilgisayarın toplam fiyatı ise 6.630 TL

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap