Yemek tadı veren teknoloji geliştirildi

Yemek tadı veren teknoloji geliştirildi. Yeni geliştirilen teknoloji ile birlikte gelecekte uzaktan tad almak mümkün hale gelebilir.

Günümüzde teknoloji sayesinde görüntü ve sesin aktarılması mümkün. Görüntü ve ses hem internet üzerinden hem de depolama birimlerinden işlenerek kullanıcıya ekran ve hoparlör vasıtasıyla yansıyor. Peki ya koklamak, tatmak veya dokunmak? Henüz bunlarla ilgili çalışmalar devam ederken ortaya çıkan yeni bir çalışma yiyecek tadı veren bir teknolojinin mümkün olduğunu ortaya koydu.

Steam Kış İndirimleri 2021 yılında da hareketli

Yemek tadı veren teknoloji ile tad almak

Japonya’da yapılan bir çalışmada yiyecek tadı veren bir ekran geliştirildi. Geliştirilen bu makine ile birlikte bazı insanlar bu sistemi test ederek donanımın nasıl işlem yaptığını anlamaya çalıştı. Taste the TV olarak isimlendirilen bu cihazın içerisinde birkaç sprey kutusu bulunuyor. Her bir sprey kutusunda farklı tatlar yer alıyor. İzleyici ekranda yer alan yiyeceğin tadını almak için ekranı yalıyor. Örneğin ekranda pizza yer alıyor ise ekran yalandığında pizza tadı geliyor. Bazı kullanıcıların aklına bu sistemin ne kadar hijyenik olup olmadığı gelmiş olabilir. Ekran yalanmadan önce hijyenik film yerleştiriliyor. Bu sayede temiz bir şekilde ekran yalanabiliyor.

Related Post

Meiji Üniversitesi’nde geliştirilen bu sistem için ekipte yer alan bir yetkili, bu sistemin televizyon izlerken deneyimi daha da arttırmak için yapıldığını açıkladı. Örnek veren yetkili isim, ekranda bir restoran bulunuyor ise o restorandaki ürünlerin tadını almak için bu sistemin kullanılabileceğinden söz etti. Sistemi kullanmak için hangi tat alınmak isteniyor ise o tadın söylenmesi gerektiği belirtiliyor. Bazıları bu sistemin yeterince pratik olmadığını açıklıyor. Çünkü her tadın makineye sığmasının zorlu bir işlem olacağı ifade ediliyor.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.