Yerli roket motoru denemelerine başlanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli ve milli olarak geliştirilen sıvı yakıtlı roket motoru için yakın zamanda uzay denemelerine başlanacağını açıkladı.

Uzay, günümüzde birçok büyük devletin bu alanda gelişme gösterdiği ve rekabet yaptığı bir alan haline geldi. Ülkelerin aya insan göndermesi, güneşin incelenmesi, diğer gezegenlerin ve evrenin derinliklerinin keşfedilmesi, Mars gezegeninin yaşanılabilir hale gelmesi gibi çeşitli projeler insanoğlunu gelişmesini sağladı. Türkiye de bu alanda adımlarına devam ediyor.

ARAT 3.2 özellikleri ile birlikte tanıtıldı

Yerli ve milli roket motoru için uzay denemeleri başlıyor

Türkiye’nin Roketsan firması tarafından üretilen yerli sıvı yakıtlı yerli roket motoru geliştirilmeye devam ediyor. Sıvı yakıtlı roket motoru, uzay aracının uzaya doğru fırlatılmasını sağlayan en önemli araçlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Erdoğan, konu hakkında Karadeniz’de bulunan doğalgazdan sonra roket motorunun da önemli bir müjde olduğunu açıkladı. Bu açıklamanın yanı sıra savunma sanayisinin dışa bağımlılığının %70’ten %30’a kadar indiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir

Erdoğan’ın yaptığı bir diğer açıklama ise Türkiye’nin ilk deniz füzesi olan Atmaca hakkında oldu. Atmaca’nın yıl sonuna kadar tamamlanacağını ve hizmete başlayacağını belirten Erdoğan, füzenin denizin üzerinden gittiğini ve radarla tespit edilemediğini açıkladı. Dünyada gemisavar füzesi üreten 5 ülke arasına girdiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Savunma SAnayii Başkanlığı ve Roketsan’ı tebrik etti. Şu anda aktif olarak gemisavar füzesi üreten ülkeler arasında Türkiye, Rusya ve Japonya gibi ülkeler yer alıyor.

Bizi Google News üzerinden takip edin, haberleri kaçırmayın.

Bir önceki yazımız olan ARAT 3.2 özellikleri ile birlikte tanıtıldı başlıklı makalemizde Akınrobotics, Akınsoft ve Algoritma hakkında bilgiler verilmektedir.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.