1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. YouTube Çocuk İstismarcılarına Reklam Yayınlatmayacak

YouTube Çocuk İstismarcılarına Reklam Yayınlatmayacak

YouTube Çocuk İstismarcılarına Reklam Yayınlatmayacak

YouTube gelen binlerce şikayetin ardından artık çocuk istismarı yapan kanallar konusunda oldukça ciddi. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde yaptığımız YouTube çocuk istismarını engelleyecek başlıklı yazımızda YouTube’un bu tür kanalları engelleyeceği haberini sizlere sunmuştuk.

YouTube açıklamalarının üzerinden çok geçmeden kolları sıvadı ve bir çok videoyu yayından kaldırdı. Halihazırda bir çok reklam veren şirket YouTube’ta bir çok videoda reklamlarının yayınlanmaması talebinde bulunmuştu. YouTube da buna kayıtsız kalmayarak işe koyulmuşa benziyor.

youtube-cocuklar

YouTube Harekete Geçti

İngiliz medya devi BBC’nin yaptığı habere göre YouTube çocuk istismarı yapan kanallardaki videolarda reklam yayınlamama kararı aldı. Hatta bu kararı uygulamaya soktuğu dahi söyleniyor.

GearBest TR

Bu sayede artan çocuk istismarı video trendinin önüne geçilmesi planlanıyor. Şöyle ki bu tür çocuk istismarına yönelik içerik üreten kanallar çocuklar üzerinden para kazanmayı amaçlıyor. YouTube da bu noktada bu tür içerik üreticilerinin bir şekilde para kazanmasını engelleyerek gün geçtikçe kötüleşen bu durumun önüne geçmeyi hedefliyor.
[vurgu color=”#ff4d4d”]Reklam[/vurgu]


YouTube aslında bu kanalların videolarına reklam vermeyi keserek kendi kazancını da düşürmüş oldu. Nitekim bu videolar milyonlarca izlenerek hem içerik üreticisine dolaylı olarak da YouTube’a para kazandırıyordu. Bu kanalların büyüklüğünü anlamanız için size şu örneği verebiliriz; Toy Freaks isimli yabancı bir YouTube kanalı yaklaşık 9 milyon aboneye sahip. Bu kanal da çocuk istismarı yapan bir kanal ve akıl almaz bir takipçi sayısına sahip.

YouTube bir şekilde çöplüğe dönenen platformunu para kaybetmeyi göze alarak toparlamaya çalışıyor. Bunun için bize göre geç kalınmış dahi olabilir fakat umarız YouTube eski güzel saf günlerine geri dönebilir. Fakat YouTube bu konuda geç kaldığı gibi diğer konularda da geç kalırsa durum çok da iyi görünmüyor.

Bir önceki makalemiz olan Bitcoin'in Değeri Arttı 11.000 $ Oldu ! başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilim, teknoloji konularıyla ilgilenen ve video oyunlarını seven bir kişi olan Faris, yaklaşık 3 yıldır bu konularla ilgili makale ve haberler yazıyor. 24 yaşında olan Faris ayrıca İngilizce çevirmenlik bölümünde okuyor.

Yorum Yap