1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. YouTube video kalitesi düşüyor

YouTube video kalitesi düşüyor

YouTube video kalitesi

YouTube video kalitesi alınan yeni bir karar ile birlikte aşağı çekiliyor. Bunun sebebinin yanı sıra diğer firmalar da bu konuda bir açıklama paylaşıyor.

Günümüzün en sık kullanılan platformlarından birisi olan YouTube, 1 milyarın üzerinde kullanıcıya sahip. Bu da çok büyük bir trafiğin oluşmasına sebep olan bir durum. YouTube’un böylesine büyük bir platform olması özellikle koronavirüs salgınının halen devam etmesiyle birlikte insanlar sık sık video izlediği için yoğun bir trafik oluşturuyor.

Windows 10 ikonları güncelleniyor

YouTube video kalitesi düşecek

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği’nde endüstriden sorumlu isim olan Thierry Breton, yayın servislerine bir çağrı yaptı. Breton, yaptığı çağrıda trafiğin rahatlaması için hizmetlerin yayın kalitelerinin düşürülmesi gerektiğini savundu. Bu çağrıya yanıt veren platformlardan birisi olan Netflix, 30 gün boyunca yayın kalitesinde bir miktar düşüş yaptı.

Netflix’ten sonra YouTube da video kalitesini düşürme kararı aldı. YouTube koronavirüs salgını daha yeni başladığında da böyle bir karar almıştı. O zamanlar kalite düşürme işlemi yapan firma, şimdi tekrardan bu kararı alıyor. Alınan karar ile birlikte video kalitesi standart hıza getiriliyor.

YouTube video kalitesi

Bazı internet servis sağlayıcıları kendi altyapılarının bu talebi rahatlıkla karşıladığını, herhangi bir sıkıntının oluşmadığını belirtiyor ve alınan bu karara karşı çıkıyor. Bu durum trafiği rahatlatmak için yapılsa da internet servis sağlayıcılarının bu şekilde yorumlar yapması bazı kullanıcıların bu firmaların reklam amaçlı bu sözleri söyleyebileceğini düşündürüyor.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.

Bir önceki yazımız olan Maskesiz fotoğraf paylaşmak yasaklandı başlıklı makalemizde Maskesiz fotoğraf ve Sosyal Medya hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap