Youtube’ta Videolar Kaç MB Veri Harcar?

YouTube Türkiye ve Dünya’da en çok kullanılan video paylaşım platformlarından biri. Bir çok insan bu platformu para kazanmak için kullanıyor ve içerik üretiyorlar diğer insanlar ise eğlence veya bilgi amaçlı bu videoları izliyorlar. Fakat Youtube‘ta izlediğiniz videoların ne kadar veri harcadığını hiç düşündünüz mü?


Bu soruyu soruyu zaman zaman kendinize sormuş olmanız mümkün. Özellikle mobil veri üzerinden video izlemek oldukça riskli bir durum nitekim sadece bir video izleyerek tüm internet paketinizi bitirmeniz ihtimal dahilinde. İşte bu noktada ufak bir hesap ile izleyeceğiniz videonun kaç MB Veri harcadığını anlamaniz için sizlere tablo şeklinde bilgi sunacağız.

#Videoların kalitesi ve bir dakika için harcadığı veri aşağıdaki gibi;

Related Post
1 144p 1.90 MB
2 240p 2.70 MB
3 360p 4.40MB
4 480p 7.70 MB
5 720p HD 14.50 MB
6 1080p HD 27.61 MB

Sizlere sunduğumuz bu tabloda YouTube’ta ortalama bir videonun kalitesine göre dakikada kaç MB veri harcadığını gösterdik. Eğer internet limitiniz kısıtlı ve kontrollü bir şekilde YouTube’ta video izlemek isterseniz buradaki tabloyu esas alarak daha az veri harcayabilirsiniz. Fakat az veri harcamanın da daha az görsel kalite olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz.

Mbps Nedir? Mbps Kaç Olmalı?

Faris Kaya: Bilim, teknoloji konularıyla ilgilenen, video oyunlarını ve Tuğba'yı seven bir kişi olan Faris, yaklaşık 3 yıldır bu konularla ilgili makale ve haberler yazıyor. 27 yaşında olan Faris ayrıca İngilizce çevirmenlik bölümü mezunu.

Yorumları Görüntüle (9)

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.