1. Ana Sayfa
 2. İnternet
 3. YouTube’un Yeni Para Kazanma Kuralları 2018 – Güncel
reaksiyion-alkis

YouTube’un Yeni Para Kazanma Kuralları 2018 – Güncel

YouTube’un Yeni Para Kazanma Kuralları 2018 – Güncel

Eğer sizin de bir YouTube kanalınız varsa ve para kazanma hedefleriniz veya da hayalleriniz varsa YouTube’nin kendisine ait partner programı artık güncellendi. Yani para kazanma şartları epeyce değişti. Peki sizce bu değişiklik YouTube’a yeni başlayan kanalları nasıl etkiler? Veya da güncellenen bu yeni partner programının şartları neler? Bu soruları ve daha fazlasını yazımızda bulabileceksiniz.

Artık YouTube’da Para Kazanmak Zor

Hatırlasanız geçtiğimiz aylarda Logan Paul skandalından sonra YouTube firması bir kez daha bazı yenilikler yapmak zorunda kaldı. Öncelikle, ‘ Google Preferred ‘ uygulamasının hesabındaki ayrıcalıklı büyük YouTube kanalların yaklaşık 10 bin kişilik insan çalışan tarafından yakın plana alınacağını açıklayan YouTube firması, reklam verenler firmalar için daha da güvenli bir alan oluşturacağını da belirtti. Her zaman olduğu gibi YouTube’da ne zaman büyük bir olay çıksa bundan her zaman küçük ve daha gelişmekte olan, az kitleye sahip olan YouTube kanalları oluyor. Maalesef bu durum da değişmedi ve YouTube, gelir alımını açmak için dahil olunması gereken Partner Programı’nın yeni kurallarını duyurdu.

Youtube

YouTube Partner Programı Nedir? Nasıl Çalışır?

Yeni oluşturulan partner programına (Youtube’da para kazanma) göre, eğer YouTube kanalınızın 1.000 aboneden az bir sayıya sahip ve son 12 ayda 4 bin saat izlenme geçmişiniz yoksa ne yazık ki kanalınızdan para kazanmak mümkün olmuyor. YouTube Partner Programı’na dahil olmak demek, videolarınızda AdSense reklamlarının bulunması demek. Hal böyle olunca videoları gelire açabilme şartları daha da zorlaştırılmış oldu. Eğer sizde videolarınızdan gelir elde etmek isterseniz bu güncellenen şartı yerine getirmeniz gerekiyor. Eğer siz bundan önceki önceki partner programına katılmışsanız -ki bir önceki söz konusu şartın toplam 10.000 izlenme idi.  Sizi de bu durum etkileyecek mi? Yani eski partner programı şartı olan 10 bin izlenmeye ulaşamayanlar için bu durum nasıl mı etkileyecek? Yazımızın ilerleyen kısımlarında bu konuya da yer vereceğiz. Haliyle YouTube şu anda epey karışık. YouTuber’ların çoğu ise bu yeni partner şartına karşı.

İçerik üreticilerinin kafasında epey bir soru halen bulunmakta. Çünkü YouTube’un Partner Programı, sadece AdSense anlamına gelmiyor. Partner Programı aynı zamanda içerik üreten kişilere de çeşitli belli başlı ayrıcalıklar sunuyor. Örneğin videolarınızın sağ üst köşesine bir kart ekleyebilirsiniz. Video bitişinde başka bir videonuzu tanıtabilirsiniz. Bu nedenle bu yeni partner programına katılamayan kullanıcılar bu özelliklerin kullanıp kullanamayacakları hakkında kafa karışıklığı vardı. Ancak YouTube’un yapmış olduğu açıklamaya göre bu özelliklerin ve daha da fazla özelliklerin partner programına katılmalarına gerek kalmadığını açıkladı. Şunu da hatırlatalım. Siz eğer eski partner kurallarını da yerine getiremediyseniz 20 Şubat’ta geçerli olacak kararla partnerlikten çıkarılacaksınız.

Google Adsense
Google Adsense

Küçük Kanallar Ne Yapmalı? Nasıl Etkilenir?

Hakları korumak olayı epey farklı bir konu ancak yaptığınız işten ve emekten de hiç para kazanamamak nasıl bir olay? Acaba YouTube daha fazla YouTuber istemiyor mu ki böyle ağır şartlar veriyor? YouTube yaptığı açıklamada bu kararı kapsayan kanalların çoğunluğunun aylık gelirinin 100 dolardan az olduğunu vurguluyor. YouTube’un burada belirtmek istediği olay zaten kanalların çoğu (100 $ az kazanan kanalların çoğu) gelirlerini YouTube’a video yükleyerek geçinemeyecekleri kadar az. Fakat bu durum küçük ve yada daha yeni gelişmekte olan kanallar için işin zorlaştığı anlamını değiştirmiyor. Şunu da söyleyelim bunun asıl sebebi bu yeni kurallar değil. Öncelikle YouTube platformu, kanalların uzun zamandır görüntülenme sayısına değil izlenme süresine önem veriyor. YouTube kanallarının izlenme süresi hem kanal için hem de YouTube için önemli bir kavram. Video süreleri 10 dakikayı geçen videoların daha da fazla almalarının asıl sebebi de budur. YouTube Platformu, içerik üreten kanalların daha uzun videolar çekmelerini istiyor. Bu nedenle uzun videoları daha görünür yapıyor. Ayrıca düzenli video yüklemek de kazandığınız parada ciddi bir artış sağlıyor. Ancak uzun videolar hazırlamak kolay bir şey değil. Çekim, kurgu, montaj yükleme derken tüm gününüzü ayırmanız gerekmektedir. Yani bu partner programının yeni güncellemesi ile hobi olarak bir kenarda uğraşılabilecek bir iş değil YouTube.

Bu Değişiklik Ne için?

Peki bu değişiklik ne için? Neden geldi? Bu karar aslında çekilmiş olan bir içeriğin kısa veya bir parçalarını paylaşıp ve bu videoların da maalesef asıl videoların önüne geçmesi bir sebeptir. Yani başkasının içeriğinden para kazananlar diye biliriz. Ayrıca diğer bir sebep ise çoğu kanal sahibi maalesef genellikle viral video yükledikleri için 4.000 saat izlenme süresine erişmekte. Büyük ihtimal sıkıntı yaşamazlar. Ancak diğer bir şart olan 1.000 abone gerekliliğinde takılma ihtimalleri epey yüksek.
2018 yılının 20 şubat tarihinden itibaren yürürlüğe girecek bu yeni Partner kararlarının küçük kanalları nasıl etkileyeceğini ise önümüzdeki aylar içerisinde daha da iyi gözlemlemek daha da iyi olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Ruhi Çenet YouTube'dan Ne Kadar Kazandığı Açıkladı başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazılım Meraklısı - Teknoloji Editör'lüğü yapıyorum. Girişimci - Dijital Reklamcılık ayrıca Youtube üzerinde hayalleri olan bir lise öğrenciyisim

Yorum Yap

Yorumlar (42)

 1. bir sorum daha var. cevaplarsanız çok mutlu olurum. önceden teşekkerler. 1000 abone ve 4000 saat toplamak için facebookda qruplar varmış. linki orada paylaşıp obone ve saat toplarsak sorun olurmu. bazı arkadaşlardan duydumki öyle yaparsak youtube onaylamıyor

  • Hasan Burus
   2 ay önce

   Eğer içerik özgünse YouTube bu konuda herhangi bir şey yapmayacaktır.

 2. merhaba hocam. 1000 abone ve 4000 saat izlenmeye ulaşmak için bazı youtube kanalları diyorki ünlü diziler ve başka çok izlenen videoları kopyalayarak yayımlayın. para kazandırmasada abone ve izlenme kazanırsınız. bunun bir sakıncası varmı ? telif olur amma karşı taraf para kazanır. abone ve 4000 saat oldukdan sonra videoları sileriz

  • Hasan Burus
   2 ay önce

   Sanırım YouTube bunu gerçekleşebileceğini düşünerek önlemler almıştır. Artık YouTube, her kanalın kendine özgü içerikler oluşturması için bazı düzenlemeler getiriyor. Belki böyle videolar atmak izlenme süresini (özgün olmadığı için) arttırmaz ama abone sayısını arttırır. Abone sayısı için bu yöntem iyi olabilir.

 3. Selam. yurt dışından gelen izlenmelerede para veriyormu youtube ?

  • Hasan Burus
   2 ay önce

   Merhaba. Evet yurt dışı ödemeleri aktarılıyor. Hatta onlar daha değerli olabilir döviz kurunun yüksek olmasından dolayı.

 4. Öncelikle merhaba, ben 1 sene önce kanalımı açmış bulunmaktayım, bazı Cover videoları yükledim sonrasında geri sildim, biliyorsunuz ki para kazanmak için 4 .000 saat sınırı var, ben YouTube stüdyodan baktığımda silinmiş videolarımın da izlenme süresi dahil ediliyor, soracağım soru şudur ben 1000 aboneye ulaştığımda başvuru yaptığımda bu silinmiş videoların izlenme süresi de dahil edilecek mi

  • Hasan Burus
   2 ay önce

   Merhabalar. Silinmiş videolara dair net bilgi yok ama bu aşamaları YouTube üzerinden takip edebiliyorsunuz. Bunun için YouTube Klasik İçerik Stüdyosu’nda Kanal > Para Kazanma > Daha fazla bilgi edinin kısmına tıklayın. Orada YouTube’un sayaçları yer alacak. Oradan videoların dahil olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 5. türkiye kanalından yurtdışı izlenmeleri olduğunda adsense gelirinde bir fark olurmu acaba ?

  • Hasan Burus
   5 ay önce

   Yurt dışı izlenmeleri Türkiye’de daha çok kazandırır. Çünkü yurt dışı reklamlar dövizle ödeniyor. Bu ücret de TL’ye çevirince değerleniyor. Örneğin bir Türk firma reklamı 1 TL’den veriyor. Ancak yabancı firma reklamı 1 Euro’dan veriyor. 1 Euro da 6 lira civarında olduğu için kazanç daha fazla oluyor.

 6. 5 ay önce

  Merhaba benim görüntülenme sayım var ama 0 saat görünüyor birşey mi aktifletirmemiz gerekiyor ?

  • Hasan Burus
   5 ay önce

   Kanal ayarlarındaki aktifleştirmeleri yaptıktan sonra başka bir aktifleştirme yok. Eğer kanal yeniyse veriler tam görünmeyebilir.

 7. 5 ay önce

  Merhaba ben kanalımı 11 aralık 2015 de açmıştım bu kural benim içinde geçerli mi acaba lütfen yanıtlarmısınız

 8. 7 ay önce

  Merhaba ben kanalımı mart ayında actım abonem 1100 izlenme sürem yaklasık 15 bın saat onaya gonderdım para kazanma aktıf olmadı için ama sebebibini belirtmedikleri bı msj geldi videolarımın hiçbirinde uygunsuz içerik yok çizim ve boyama yapıyotum araba hayvan harfler sayılar gbi yardımcı olabılırmısınız bu konuda ne yapmam geteklı sebebi nedir gelen yazı su sekıldr;
  Merhaba Eğlenceli Bebek Boyama Sayfaları,

  YouTube İş Ortağı Programı’na başvurduğunuz için teşekkür ederiz. Uygulamanızı değerlendirmek için ekibimiz kanalınızı Eğlenceli Bebek Boyama Sayfalarını dikkatli bir şekilde inceledi. Maalesef uygulamanızın YouTube İş Ortağı Programı politikalarımıza uymadığını tespit ettik. Bu nedenle, kanalınızı şu anda para kazanma için onaylayamıyoruz.

  Reklamverenler, içerik oluşturucular ve kullanıcılar için sağlıklı bir ortamı desteklediğine inandığımız politikalar var. Bu da bazen bunun gibi zor kararlar almamız anlamına geliyor. Kanalınız için işaretlenen uzmanlarımızla ilgili spesifik politika hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen para kazanma sayfanıza gidin.

  İçeriği kanalınızda ayarlarsanız, lütfen tekrar başvurmayı düşünün. YouTube İş Ortağı Programı’na 30 gün içinde yeniden başvurabilirsiniz.

  Bunun kanalınız için anlamı nedir?

  Bunun sonucunda para kazanamazsınız, diğer içerik oluşturucu özelliklerine hala erişebilirsiniz ve şunları yapabilirsiniz:

  Video yükle
  Videolarınızı düzenleyin veya silin
  Kitlenizle iletişim kurun
  Videolarınızın arama ve öneri sistemlerinde nasıl tanıtıldığı konusunda bir değişiklik yoktur.

  Nasıl yeniden başvurulur

  Para kazanma şansınız olmasını istiyoruz, ancak bunu yapmak için kanalınızda bazı ayarlamalar yapmanız gerekecektir.

  Yeniden başvurmak isterseniz, kanalınızın ihlal ettiği politika hakkında daha fazla bilgi edinmek için para kazanma sayfasına giderek başlamalısınız. Ardından, videolarınızı YouTube İş Ortağı Programı politikalarımıza ve Topluluk Kurallarımıza karşı inceleyin. Bir sonraki adım, politikalarımızı ihlal eden videoları düzenlemek veya silmek. Ayrıca, 4000 genel izlenme süresi ve 1.000 abonenin standart YPP uygunluk kriterlerinin burada da geçerli olmaya devam edeceğini lütfen unutmayın.

  30 gün içinde, para kazanma sayfasında yeniden başvuru yapma seçeneğini görürsünüz. Yeniden başvuru yaparsanız, kanalınızı tekrar gözden geçiririz ve işlem tamamlanır tamamlanmaz size bildirmek için size e-posta göndeririz. Ayrıca, uygulamanızın durumunu para kazanma sayfasında da kontrol edebilirsiniz.

  • 7 ay önce

   Merhaba, Google bu tür olaylarda ne yazık ki açık konuşmaz. Bu yüzden sizin kendi kendinize sorunu tespit etmeniz gerek. Tahminimce videolarınızdan birinde veya bir kaçında telif hakları ihlal edilmiş olabilir. Sorunlu videoları tespit edip arşivleyin ve tekrar başvur yapın. Umarım sorununuz çözülür.

 9. 11 ay önce

  Blog içeriğiniz, konseptiniz ve görselleriniz gayet ilgi çekici.

 10. İLLAKİ 12 AY GEÇMESİMİ LAZIM YOKSA ADAM YENİ BAŞLAMIŞ BİR AYDA 4.000 SAAT YAPTI OLMUYOMU

  • 1 sene önce

   Merhaba,
   12 ay geçmesi gerekmiyor. 12 ay yani 1 yıl içerisinde videolarınızın 4000 saat izlenmeye ulaşmış olması gerekiyor.

 11. gerçekten açıklayıcı oldu teşekkürler…

 12. 1 sene önce

  Merhaba suan youtubede 1300 abonem var 5100 saat izlenmedeyim.adsensenin onaylanmasini 15 gundur bekliyorum.geri bildirimlerimede yanit alamiyorum.cogu kiside bu sorun var 2 aydir yanit bekleyenleri gordum.bu sorunu nasik giderebiliriz

  • Hasan Burus
   1 sene önce

   Merhaba. Google’ın bazı zamanlarda böyle beklemeleri yaşanabiliyor. Hatta her bir Adsense kullanıcısının başına bu durum gelmiştir. Siz kanal çalışmalarına devam edin. Adsense mutlaka onaylanacaktır. Her site ve kanal sahibi bu durumu yaşamıştır. Çözüm için sizin yapabileceğiniz bir şey bulunmuyor.

 13. Bazı sitelerde embed youtube video yayınlıyorum. bu 4000 saati doldurmama yardımcı olur mu? Şartlar yerine geldiğinde embed videolar üzerinden de para kazanma şansı var mı? Teşekkürler.

  • Hasan Burus
   1 sene önce

   Merhabalar. Embed videolar hem izlenme süresi olarak hem de para kazanmak olarak çalışıyor. YouTube videonuzun platform fark etmeden oynatılması yeterli.

 14. Merhaba herkese verdiginiz yanitlar icin tesekkur ederim benim kanalimda 200 abone var diyelimki sartlarin birisi olan 1000 aboneye ulastim abone sayimi hep goruyorum ama suan 200 abonem var izlenme dakikami nasil gorucem tesekkur ederim

  • Hasan Burus
   1 sene önce

   Merhabalar, rica ederim. Toplam izlenme dakikanızı YouTube Analytics üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

 15. 1 sene önce

  Merhaba hasan bey benim bir sorum r da. ..
  Ben kanalimi 2016 da açtım kendi video larımi yukliyoturdum..
  77 abone
  40.000 kanal goruntulenmem var izlemem var..
  Ama hiç bir gelir adsesns hasabina yansimiyor. .
  Goglen belirlediği bin aboneye ulaşır sa kanalım..
  O zaman gelir tablosunda degisiklik olurmu yoksa kanalımdan para kazanamazmiyim.
  Şartlari yerine getirirsem önceki gelirlerde adsense yansiyacakmi 1000 abone ye ulastiktan sonrami..!

  • Hasan Burus
   1 sene önce

   Merhabalar.
   Şartlar sağlandıktan sonra videolarınızda reklam görüntülenmeye başlayacak ve para kazanma yeni başlayacaktır. Şartlar sağlanmadan önce YouTube videolarınızda reklam görüntülenmediği için size bir kazanç yansımaz. Şartlar sağlanmadan YouTube de sizin videolarınızdan para kazanamıyor çünkü reklam yayınlamıyor. Dolayısıyla size de payınızı vermiyor. Gelir sağlamak için her bir şartın muhakkak sağlanması gerekiyor.

   • Hasan bey merhaba benimde oyun kanalım var mayıs ayında açtım 12bin küsür abonem var ve 5milyondan fazla görüntülenmem var ve buna rağmen 46 gündür hala onaylanmadı sizce bunun sebebi ne olabilir?

    • Hasan Burus
     9 ay önce

     Merhaba. Kanalınızın para kazanmasını başlatması için bir sene geçmesi gerekiyor. Bu nedenle mayıs ayına kadar beklemeniz gerek.

     • Ama tüm şartları sağladım önemli olan tüm şarları sağlamak değil mi beden 1 tıl bekleniyro acaba?

     • Hasan Burus
      9 ay önce

      Şartlar arasında bir yıllık performans bulunuyor. YouTube’da bu kuralın sebebi, kanalların kararlı bir şekilde içerik üretmesi için yapıldı.

 16. cevap için çok teşekkür ederim 🙂 3 gün de toplam 47.518 görüntülenme, abone:99, izlenme saati:483 oldu.
  mesela berk oktay hacker haberi yaptım. 15 bin izlendi. bu video dan da para kazanabiliyor muyum? telif hakkı yok.

  • Hasan Burus
   1 sene önce

   Öncelikle rica ederim. Yazıda da belirttiğim gibi, videolardan gelir elde edebilmek için video başına değil toplam kriterler gerekiyor.

 17. merhaba hasan bey. youtube kanalımı 2016 senesin de açtım. sadece 4 tane akvaryum videosu yüklemiştim. 3 bin falan izlenmiş bu zamana kadar. 4 video dan sadece 51 kuruş kazanmışım 🙂 ben 2018 senesinin 1 mart günün de video yüklemeye başladım. ve şuan da 92 abonem, 43,755 görüntülenme ve toplam 438 saat izlenmiş videolarım. videolarım mesela 14 bin, 11 bin 18 bin olarak 1 ayda çok güzel rakamlara ulaştı fakat gelir bölümüne girdiğim de hiç birin den para kazanamamışım. magazin haberleri falan yaptım kendim. alıntı değil hiç biri. kendim uğraştım. telif hakkı da yok. bu kadar tıklanmış,izlenmiş olan videolar neden hiç para kazandırmadı? mart ayın da yüklemiştim ay sonun da hesaplanır yazıyor ama hiç bir şey değişmedi?

  • Hasan Burus
   1 sene önce

   Merhaba Berk bey,
   Kanalınızın istatistikleri gerçekten çok güzel. Anladığım kadarıyla Adsense başvuruşunu da daha önceden yapmışsınız. Böylelikle Google’ın belirlediği kriterleri sağladığınız anda reklamlardan gelir elde etmeye başlayacaksınız. Eğer şu anda videolarda reklam görünüyor ancak analitik kısmında gelir hareketsizse ileride değişecektir. YouTube’un analitik kısmı bir haftaya varan gecikmeyle yansıyor.

 18. 1 sene önce

  Hocam merhabalar gerçekten çok güzel bi yazı olmuş cokta faydalı ama merak ettiğim bir konu var mesela ben şimdi yeni bir kanal açtım buna da hergün video falan yuklicem ama hemen reklam adsense vs şeylerle ugrasmalimiyim yoksa bu şartlardan sonra mi ugrasmaliyim ? Veya 1 2 bin abonelik ucuz bi kanal alip mi baslamaliyim ? Cevaplarsaniz sevinirim teşekkürler iyi calismalar

  • Hasan Burus
   1 sene önce

   Merhabalar, öncelikle teşekkür ederiz. Siz yazıda belirtilen şartları sağlamadıkça Adsense başvurusu yapamıyorsunuz. Bu nedenle öncelikle belirlediğiniz konu ve(veya) konularla ilgili videolarınızı belli bir program içinde hazırlayın. Her zaman sıfırdan başlayıp yukarılara çıkmak daha iyi olmuştur. Ama elbette ki karar sizin.

 19. 1 sene önce

  Benim anlamadığım bişey var şimdi ben o kadar video atıcam abonem 1000 olacak izlenme süresi 4000 olduğun da geçmiş zamana ait videolarımdan para kazanma ihtimalim var mı yoksa şartlar yerine geldiğin de yeni videolar attığım zaman mı para kazanabiliyoruz ?

  • Hasan Burus
   1 sene önce

   Örneğin, 1000 abone ve 4000 izlenme dakikası olmadan videolarınızı paylaştınız. Siz, söylediğimiz şartları sağlamadığınız sürece videolarınızda reklam yayınlanmayacak. Yani ne siz kazanacaksınız ne de YouTube. Ancak şartlar sağlandıktan sonra hem eski hem de yeni bütün videolarınızdan reklam geliri elde edebileceksiniz.

 20. 1 sene önce

  Aslında YouTube gelirleri biraz düşüp o da bize aktarılsa fena olmaz 🙂 Reklam başı 10 kuruş 15 kuruş almak gerçekten can sıkıcı.

 21. 1 sene önce

  Güzel bir yazı olmuş teşekkürler…